PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Cudzoziemcy w Polsce. Od 1 stycznia 2018 r. nowe przepisy w zatrudnianiu obcokrajowców

 • Justyna Koc
  jk
 • 18 gru 2017 12:20

Zmiana zasad zatrudniania cudzoziemców to wynik uchwalonej 20 lipca br. ustawy, która zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2018 roku. To ważna informacja dla pracodawców, którzy mają zamiar zatrudniać cudzoziemców w przyszłym roku.

Cudzoziemcy w Polsce. Od 1 stycznia 2018 r. nowe przepisy w zatrudnianiu obcokrajowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Dotychczas pracodawcy, którzy chcieli zatrudnić osobę z Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii czy Rosji, składali oświadczenie o zamiarze powierzenia im pracy w Urzędzie Pracy.

• Od 1 stycznia 2018 roku będą dwie ścieżki zatrudniania, a za rejestrację oświadczenia trzeba będzie wnieść symboliczną opłatę.

• Jak wskazują eksperci Personnel Service, nowe zasady, które m.in. wydłużają czas pracy Ukraińców o połowę (z 6 do 9 miesięcy), będą dużym ułatwieniem.

• Zwłaszcza, że już w tym roku liczba Ukraińców w Polsce przekroczy 2 mln.

Od nowego roku będzie obowiązywało nowe zezwolenie: zezwolenie na pracę sezonową. Dotyczy ono tylko wybranych branż, w tym głównie rolnictwa i turystyki. Decyzję o wydaniu tego dokumentu wyda starosta właściwy dla siedziby danej firmy. Dzięki temu zezwoleniu będzie można legalnie zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych na 9 miesięcy w ciągu roku. To pozytywna zmiana w stosunku do obowiązujących regulacji, które zezwalały na maksymalnie 6-miesięczny pobyt w Polsce. Dodatkowo powierzający pracę będzie mógł, pod pewnymi warunkami, powierzyć cudzoziemcowi pracę innego rodzaju niż wykonywana w ramach działalności sezonowej, ale na okres nie dłuższy niż łącznie 30 dni w ciągu ważności zezwolenia.

Czytaj też: RODO w rekrutacji. Jak zmieni się praca HR-owców?

Zezwolenie na pracę sezonową będzie można otrzymać po spełnieniu dwóch warunków: należy zaoferować cudzoziemcowi wynagrodzenie nie niższe niż wynagrodzenie innych pracowników wykonujących taką samą pracę oraz udowodnić, że nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy.

– Taki zapis nadaje pewien przywilej polskim pracownikom, którzy powinni być zatrudniani w pierwszej kolejności. Warto jednak pamiętać, że imigracja zarobkowa, z którą teraz mamy do czynienia w Polsce, ma również charakter komplementarny, a nie substytucyjny. To oznacza, że cudzoziemcy wypełniają wakaty tam, gdzie Polaków po prostu brakuje – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Czytaj też: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców o zatrudnianiu cudzoziemców

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Cudzoziemcy w Polsce. Od 1 stycznia 2018 r. nowe przepisy w zatrudnianiu obcokrajowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kancelaria 2018-02-25 20:44:14

  Oswiadczenie Niemniesjszy wpis nie jest wymierzony przeciwko nikomu ma na celu wylacznie ostrzec przeciwko tzw."pracodawcami"Jakikolwiek dzialania wymierzinone przeciwko mnie bedzie interpretowane jako naruszenie art 190 KK.Problem z praca w Polsce jest taki iż wiete tzw."pracodawcy" jest taki , iż pracodawcy w praktyce mie szukaja pracownikow do pracy tylko podszywajac sie pod inne firmy wyłudzaj dane osobowe pod pretekstem lipnych rekrutacji.

 • Mika 2018-02-25 18:38:28

  Zoabczycie że pzrez te nowe przepisy upadnie Polskie rolnictwo a truskawę zoaczycie tylko hiszpanską wyrosniętą do rozmiarów poamrańczy, to będzie wam dopiero smakowało. PIS niszczy Polskich Rolników.

 • bable 2018-02-23 18:32:22

  Pani Mario a ile pani placi w pracy sezonowej ze tak pani ubolewa nad biednymi ukraincami przeciez ich juz porabalo stawki jakie chca za prace sa chore podam przyklad budowlanka nic nie potrafia a wolaja 17 zl na godz

 • miusic 2018-02-23 18:25:05

  Idiota ktory zatrudnia ukraincow i placi im wiecej niz Polakom jest debilem .Pracowalem z nimi kilka miesiecy i wiem ze napewno nie sa lepszymi pracownikami co Polacy gadasz bzdury .Kolejna bzdura jest to ze Polakom nie zalezy na pracy za 10 zl pewnie nie a ty z siebie nie rob biznesmena ciekawe ilu z nich pracuje u ciebie legalnie .Tez przez chwile pracowalem za granica z ukraincami robota z Polakami 2xszybciej ukraincy to opierdalaki

 • Bartek to szmata 2018-02-15 23:42:29

  Synku jak śmiesz tak pluć po rodakach, plujesz na ludzi którzy uciekli od ciebie za chlebem właśnie bo pewnie im płaciłeś 5 na godzinę , sam sobie wyżyj za chociaż 10 na godzinę i zobaczymy jaki z ciebie cwaniak ty knurze yebany

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA