Lawinowo rośnie liczba cudzoziemców składających wnioski dotyczące legalizacji pobytu. W 2017 roku w porównaniu do 2016 było to 33 proc. więcej chętnych, natomiast w porównaniu do 2015 wzrost odnotowano na poziomie aż 71 proc.

- Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, o zezwolenia na pobyt ubiegało się 192 tys. obcokrajowców z państw trzecich (spoza UE).
- Pobyt zarejestrowało także 10 tys. osób pochodzących z państw Unii Europejskiej. Większość, bo ok. 62 proc. wszystkich wniosków, złożyli obywatele Ukrainy.
- Główny powód, jaki podawali na wniosku, to chęć podjęcia pracy w naszym kraju.
Liczba cudzoziemców ubiegających się o zezwolenia na pobyt w Polsce rośnie systematycznie od 2014 roku. Co nie powinno być zaskoczeniem, najczęściej w Polsce chcieli zamieszkać obywatele Ukrainy, którzy złożyli 125 tys. wniosków – o 30 proc. więcej niż w 2016 r. Następnie Białorusini (9,5 tys.), Hindusi (8 tys.), Wietnamczycy (6,4 tys.) oraz Chińczycy (6 tys.).
Jak podkreślają pracownicy UdSC, największy wzrost zainteresowanie pracą w Polsce widać u obywateli Białorusi oraz Indii, którzy złożyli odpowiednio o 98 i 95 proc. więcej wniosków niż w 2016 r.
Natomiast, w przypadku obywateli państw członkowskich UE w 2017 r. pobyt w Polsce zarejestrowało 10 tys. cudzoziemców. Najczęściej byli to Niemcy (2,3 tys.), Włosi (1,1 tys.), Bułgarzy (0,8 tys.) oraz obywatele Rumunii i Wielkiej Brytanii (po 0,7 tys.).
Zezwolenia na pobyt otrzymało 118,5 tys. cudzoziemców (85 proc. wszystkich decyzji). W przypadku 14 tys. osób wydano decyzje negatywne (10 proc.), a 6 tys. spraw umorzono (5 proc.).

W ubiegłym roku 88 proc. wniosków dotyczyło zezwoleń na pobyt czasowy (do 3 lat), 10 proc. pobytu stałego, a 2 proc. pobytu rezydenta długoterminowego UE. Prawie 65 proc. wszystkich wniosków złożyły osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat.
Warto przypomnieć, że decyzje w sprawie legalizacji pobytu cudzoziemców wydają urzędy wojewódzkie. - Cudzoziemcom chcącym osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza) wydają dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom. Ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce posiada obecnie ok. 327 tys. cudzoziemców - wyjaśnia Jakub Dudziak z UdSC.
W ubiegłym roku najwięcej wniosków wpłynęło do: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (62,6 tys.), Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego (20 tys.), Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (18,3 tys.) oraz Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (17,5 tys.).


KOMENTARZE (0)