Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od stycznia do lipca tego roku z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób, w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Zwraca uwagę rosnąca liczba mężczyzn decydujących się na urlop ojcowski.

Rodzicom po narodzinach dziecka przysługują dwa rodzaje płatnego urlopu:
• urlop macierzyński (20 tygodni),
• urlop rodzicielski (32 tygodnie).
Razem to 52 tygodnie urlopu przysługującego na opiekę nad dzieckiem.
Urlop macierzyński
Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, przy czym pierwsze 14 tygodni przysługuje wyłącznie matce. Pozostałymi 6 tygodniami rodzice mogą się dowolnie podzielić. W lipcu 2017 roku z podstawowego urlopu macierzyńskiego uprawniającego do pobierania zasiłku macierzyńskiego skorzystało ponad 123 tys. kobiet i prawie 2 tys. mężczyzn. W sumie to o 6 tys. więcej niż w roku poprzednim.
Urlop rodzicielski
W ubiegłym roku, od stycznia do lipca, skorzystało z niego 164 tys. osób. W tym samym okresie roku bieżącego liczba ta wzrosła do 171 tys.
Urlop ojcowski
Mężczyźni coraz częściej decydują się na skorzystanie z takiej możliwości. Od stycznia do lipca 2017 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 88,7 tys. panów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich niespełna 76 tys.
Zgodnie z przepisami ojcom przysługuje dwutygodniowy, pełnopłatny urlop ojcowski, który mogą podzielić na dwie części (musi być jednak zrealizowany w ciągu 2 lat od dnia narodzin dziecka).



KOMENTARZE (0)