Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski

Polacy powoli przekonują się do urlopów ojcowskich. Z tej możliwości korzysta coraz więcej mężczyzn, szczególnie chętnie, kiedy wspiera ich pracodawca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 cze 2014 10:15


Pomimo wielu możliwości aktywnego włączenia się w pełnienie obowiązków rodzicielskich, jakie oferuje państwo, stosunkowo nadal niewielu ojców decyduje się z nich skorzystać. Widać jednak stopniowy wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami.

Jak podaje ZUS, w 2012 roku na wykorzystanie urlopu ojcowskiego zdecydowało się 28,6 tyś. młodych ojców, czyli prawie dwa razy więcej niż w latach ubiegłych, również dzięki temu, że firmy wprowadzają prorodzinne rozwiązania, które ułatwiają godzenie życia zawodowego i rodzinnego.

Choć 83 proc. badanych w 2012 roku przez TNS Polska twierdzi, że urlopy ojcowskie to dobry pomysł, aż 48 proc. uważa korzystanie z nich za negatywnie odbierane przez pracodawców. Efekt: w 2012 roku taki urlop mógł wziąć prawdopodobnie tylko co dziesiąty uprawniony do niego mężczyzna.

Czytaj też: Ojcowie powinni mieć indywidualne prawo do urlopów rodzicielskich

Polacy coraz bardziej odpowiedzialnie traktują obowiązki związane z wychowywaniem dzieci. Badani przez TNS Polska w 82 proc. przypadków zgodzili się z tezą, iż ojcowie i matki powinni w możliwie równy sposób angażować się w sprawy domu i wychowania dzieci. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mężczyzn korzysta z możliwości opieki nad dzieckiem i żoną podczas urlopu ojcowskiego.

Każdemu młodemu tacie przysługuje dwutygodniowy płatny urlop ojcowski, który trzeba wykorzystać zanim dziecko skończy 12 miesięcy. Może on być wykorzystany równolegle z macierzyńskim, aby młodzi rodzice mogli wspólnie opiekować się dzieckiem.

- W ubiegłym roku w Hewlett-Packard 82-ch naszych kolegów skorzystało z urlopu ojcowskiego, a do chwili obecnej jużkolejnych 14-u. Natomiast we wrocławskim centrum HP urlop ojcowski wzięło 49 mężczyzn, w tym w kilku przypadkach wnioskowano o urlop na kilkoro dzieci - komentuje Katarzyna Błońska, Dyrektor HR w HP Polska.

- W odpowiedzi na to zainteresowanie staramy się dostarczać zarówno ojcom, jak i matkom pracującym w naszej firmie, narzędzia umożliwiające im rozwój zawodowy i zaangażowanie w życie rodzinne. Jesteśmy świadomi tego, że narodziny dziecka to wielkie wydarzenie w życiu, które jest równocześnie okresem wymagającym zaangażowania czasu i sił. Tworzymy zatem rozwiązania, które pozwalają naszym pracownikom odnaleźć się w nowej roli - dodaje Błońska.

Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu tacierzyńskiego oraz wychowawczego, które pozwalają im bardziej zaangażować się w życie rodzinne. Nie musi na tym cierpieć kariera zawodowa, jeśli tylko wszystko odpowiednio wcześniej uzgodni się z pracodawcą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.