×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej delegacji pracowników poza granice kraju

  • Autor: PAP/km
  • 16 wrz 2023 20:25

Coraz częściej pracownicy opolskich firm są delegowani do pracy poza granice Polski. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, od stycznia do sierpnia tego roku wydano prawie 30 tysięcy druków A1 dla osób delegowanych

Coraz więcej delegacji pracowników poza granice kraju
ZUS przypomina, że od kwietnia ub. roku wnioski są przyjmowane wyłącznie elektronicznie (fot. Mitchell Luo/Unsplash)
REKLAMA

Według danych opolskiego ZUS, za pierwsze osiem miesięcy tego roku, systematycznie rośnie liczba druków A1 wydawanych firmom i przedsiębiorcom z regionu, którzy delegują swoich pracowników za granice Polski. Dzięki tzw. "A jedynce" firma nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika w państwie, w którym świadczy pracę.

- Od stycznia do końca sierpnia tego roku wydaliśmy dokładnie 29 836 formularzy A1, natomiast w tych samych miesiącach ubiegłego roku takich zaświadczeń było w naszym regionie 25,5 tysiąca. Skalę wzrostu widać wyraźnie, gdy przywołamy dane z lat 2021 i 2020. Wówczas od stycznia do sierpnia potwierdzaliśmy odpowiednio 23,5 tysiąca i 21,7 tysięcy formularzy potwierdzających podleganie rodzimemu systemowi ubezpieczeń osobom, które świadczyły pracę poza Polską - wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS przypomina, że od kwietnia ub. roku wnioski są przyjmowane wyłącznie elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda zaświadczenie A1 elektronicznie i udostępni je na profilu wnioskodawcy (osoby składającej wniosek) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wydruk zaświadczenia jest dokumentem urzędowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej delegacji pracowników poza granice kraju
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA