×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz bliżej ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

  • Autor: PAP/KDS
  • 15 lis 2021 18:08

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Projektowana regulacja ma usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce; chodzi szczególnie o przypadki łączonych zezwoleń na pobyt i pracę.

Coraz bliżej ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Za projektem wraz z poprawkami zagłosowało 21 posłów, nikt nie opowiedział się przeciwko, od głosu wstrzymały się trzy osoby.
  • Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw został przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
  • Nowela ma na celu usprawnienie prowadzenia postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.

W poniedziałek sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie projektu, wprowadzając do niego szereg poprawek, głównie o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Posłowie przyjęli kilkadziesiąt zmian doprecyzowujących zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne. Szereg zmian zgłosił również wiceprzewodniczący komisji Zdzisław Sipiera (PiS).

Przedstawiając projekt, wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki wskazywał, że głównym powodem zmian jest zaobserwowany wzrost liczby wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych na terytorium Polski. Dodał, że doszła do tego "sytuacja z pandemią, kiedy urzędy wojewódzkie pracowały mniej wydajnie".

Odnosząc się do zmian, jakie wprowadza regulacja zaznaczył, że po pierwsze są to uproszczenia dotyczące udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt i pracę. Chodzi o rezygnację z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na rzecz wymogu wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Kolejną zmianą - jak wskazał - jest wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, zamiast konieczności wnioskowania o nowe zezwolenie.

"Poszerzenie katalogu okoliczności niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę o zmianę nazwy stanowiska pracy przy zachowaniu zakresu obowiązków oraz o zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia. Tutaj będzie brak potrzeby występowania z nowym wnioskiem" - mówił wiceszef MSWiA.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz bliżej ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Łukasz 2021-11-16 10:14:31

    W końcu, potrzebujemy jak najwięcej pracujących cudzoziemców w Polsce ile się da. Chciałbym, żeby to było około 5mln do 2030 r.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA