Coach dobierze za ciebie nawet makijaż

PZU, TP SA, LOT, Fiat czy Polbank zapowiedziały masowe zwolnienia. Polskie prawo nakłada obowiązek przperowadzenia outplacementu w przypadku zwalniania więcej niż 50 pracowników - przypomina firma DPM.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coach dobierze za ciebie nawet makijaż

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

22 lut 2013 13:41


– Jeśli firmy te chcą jednak budować swój pozytywny wizerunek jako pracodawcy i chcą obrócić sytuację kryzysową w szansę, powinny zrobić więcej niż wymaga od nich prawo – tłumaczą DPM eksperci od doradztwa personalnego i tzw. employer branding.

Firma doradztwa personalnego prowadzi w ramach outplacementu szkolenia dotyczące na przykład pisania CV czy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

– Jest to podstawowa forma pomocy, którą pracodawca powinien zapewnić zwalnianym pracownikom. Jeśli jednak firma chce być postrzegana jako dbająca o swój personel, powinna wyjść poza ramy swoich obowiązków i potraktować każdy z przypadków indywidualnie – wyjaśnia Agata Hagno, prezes firmy doradztwa personalnego, DPM.

Na uwagę zasługuje outplacement mobilny. Dla zwolnionego pracownika tworzy się miejsce pracy, w którym bezrobotny prowadzi poszukiwania nowego zatrudnienia. Ma on do dyspozycji pokój biurowy (w mieście jego zamieszkania lub w jego najbliższej okolicy) z biurkiem, komputerem z internetem oraz telefonem.

Beneficjentem outplacementu opiekuje się codziennie, indywidualnie dobrany tzw. coach zawodowy, który wdraża go w poszukiwanie zatrudnienia. Motywuje go, pomaga w poszukiwaniu ofert, przygotowaniu CV, czy też przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej - informuje DPM.

 – W pewnym sensie coach pełni też rolę szefa oraz mentora. Inspiruje, wspiera i pilnuje, czy codziennie przychodzi do biura na ustaloną godzinę, tę samą, na którą pracownik przychodził w poprzedniej pracy. Jest to o tyle ważne, że osoba nie wypada z rytmu pracy i nie traci gotowości do podjęcia zatrudnienia, co mogłoby być przeszkodą w późniejszym szukaniu nowego zajęcia  – wyjaśnia prezes DPM.

Outplacement mobilny jest nowy w branży HR. Korzystają z niego głównie pracownicy wyższego szczebla.

Na czym dokładnie polega? Na początku współpracy pracownik przechodzi testy kompetencji, tworzony jest również profil osobowościowy. Potem  na ich podstawie dobierany jest coach, a potem ustalany jest cykl szkoleń, które pomogą wzmocnić zalety oraz zniwelować wady pracownika.

Coach zawodowy pomaga też poradzić sobie z trudnościami emocjonalnymi, które są związane z utratą pracy, i z utratą przywilejów z jaką praca się wiąże, np. samochodem służbowym. Dana osoba może również liczyć na pomoc w pozornie prozaicznych aspektach, takich jak dobór ubioru lub makijażu na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.