Co ze składką zdrowotną bezrobotnych?

Pomiędzy ministerstwem pracy i ministerstwem finansów trwają uzgodnienia dotyczące nowych zasad opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne osób bezrobotnych - poinformował wiceminister pracy Jacek Męcina. Kolejne spotkanie odbędzie się w tym tygodniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co ze składką zdrowotną bezrobotnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lip 2014 11:55


Nowe zasady ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych pierwotnie dołączono do pilnego projektu tzw. pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia. Rząd zdecydował jednak w czerwcu, że zostaną one zmienione osobno.

Męcina pytany przez PAP o losy zmian powiedział, że podczas czerwcowego posiedzenia rządu nie było uwag do samego projektu, czy proponowanego mechanizmu. - Na posiedzeniu Rady Ministrów były rozbieżności pomiędzy MPiPS a ministrem finansów. Nie było jednak propozycji, żeby zmieniać ten projekt, tylko doprecyzować, jeśli chodzi o ocenę skutków regulacji i efekty nowego rozwiązania - powiedział.

- Minister finansów zaproponował doszacowanie szarej strefy. Zidentyfikowaliśmy jedną dodatkową grupę, która potencjalnie mogłaby skorzystać z tego rozwiązania. Chodzi o osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, a nie osiągają dochodów większych, niż połowa minimalnego wynagrodzenia - wyjaśnił.

- Z taką informacją wystąpiliśmy do MF i z prośbą o udostępnienie nam danych o takich osobach, ewentualnie bazy danych, byśmy mogli sami to policzyć - powiedział. Wyjaśnił, że odpowiedzi z MF jeszcze nie ma, ale sam ostatnio rozmawiał o tej sprawie z wiceminister finansów Hanną Majszczyk. - Sądzę, że w tym tygodniu nasze rozmowy dojdą do skutku - ocenił.

Zmiany proponowane w projekcie resortu pracy mają usprawnić działanie urzędów pracy. Obecnie wielu bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy jedynie po to, by mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe przepisy mają umożliwić im wybór, czy interesuje ich jedynie ubezpieczenie, czy rzeczywiście chcą szukać pracy i podjąć ją.

Zgodnie z propozycjami resortu w urzędzie pracy w osobnym okienku będzie można złożyć oświadczenie na ten temat i załatwić formalności. Takie zmiany odciążą część kadr urzędów pracy, które będą mogły intensywniej zająć się aktywizacją bezrobotnych - podkreśla resort w uzasadnieniu. Nowe rozwiązanie urealni też liczbę bezrobotnych, bo ze statystyk znikną ci, którzy przyjdą tylko po ubezpieczenie.

Resort pracy podkreślał, że zmniejszą się koszty obrotu środkami na składkę zdrowotną za bezrobotnych i uprości się system jej przekazywania - wprost z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.