Pracodawcy, którzy skorzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej, takich jak przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy, stanęli przed dylematem, czy kontynuować finansowanie wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Część ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów tarczy.
- Autor:jk
- •13 maj 2020 15:44

- Brakuje jednoznacznej wykładni dotyczącej zawieszenia wpłat do PPK dla pracodawców korzystających z przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru pracy.
- Z jednej strony eksperci uważają, że nie można finansować wpłat przez pracodawców i pracowników w okresie przestoju lub obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu pandemii koronawirusa.
- Z drugiej strony opinie wielu prawników podważają zasadność niefinansowania wpłat w powyższych sytuacjach.
Przedsiębiorcy walczący z negatywnymi skutkami koronawirusa sięgają po rozwiązania pomocowe tarczy antykryzysowej, na mocy której mogą wprowadzić przestój ekonomiczny lub obniżyć wymiar czasu pracy. Czy firmy, które skorzystały z takich rozwiązań, a jednocześnie wcześniej przystąpiły do Pracowniczych Planów Kapitałowych są zobowiązane do dokonywania wpłat do PPK w czasie przestoju?
Zdania i opinie ekspertów oraz prawników są podzielone. Według informacji opublikowanych na portalu mojeppk.pl, stanowiącego główne źródło wiedzy o Pracowniczych Planach Kapitałowych dla wielu firm i pracowników, nie można finansować wpłat przez pracodawców i pracowników w okresie przestoju lub obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu pandemii koronawirusa. Z drugiej strony, opinie wielu prawników podważają zasadność niefinansowania wpłat w powyższych sytuacjach.
- Obecnie brakuje jednoznacznej wykładni dotyczącej zawieszenia wpłat do PPK dla pracodawców korzystających z przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru pracy. Dla firm to duży problem, ponieważ nieuzasadniony brak wpłat może skutkować naniesieniem nawet miliona złotych kary - mówi Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration.
Ustawa o PKK a regulacje tarczy antykryzysowej
Kwestię zwolnienia z obowiązku finansowania wpłat do PPK w czasie przestoju ekonomicznego oraz w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy, o której piszą eksperci portalu mojeppk.pl, adresują przepisy ustawy o PPK.
Zgodnie z ustawą podmiot zatrudniający i uczestnik PPK nie finansują wpłaty podstawowej ani wpłaty dodatkowej w okresie przestoju ekonomicznego oraz w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy wymienionych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.


KOMENTARZE (1)