×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co z wolną Wigilią? Minister obiecał. Handlowa niedziela 24 grudnia może zniknąć

  • Autor: PM
  • 28 lip 2023 14:53

O tym, że Wigilia w tym roku będzie dniem wolnym od handlu, informował ponad miesiąc temu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Od tego momentu jednak nic nie drgnęło i wciąż nie ma konkretów na temat planowanych zmian. A czasu na nie jest coraz mniej.

Co z wolną Wigilią? Minister obiecał. Handlowa niedziela 24 grudnia może zniknąć
Rząd wciąż nie dostosował przepisów dotyczących handlu w Wigilię. Póki co, pracownicy i pracodawcy mogą bazować na deklaracji ministra Budy (fot. Franki Chamaki/Unsplash)
REKLAMA
  • Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię — zapowiedział Waldemar Buda.
  • Jak podaje Business Insider Polska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) informuje, że kwestia liczby niedziel handlowych wymaga regulacji ustawowej, a obecnie trwają prace nad precyzyjnym ustaleniem szczegółów tego rozwiązania.
  • Decyzja dotycząca zastąpienia jednej niedzieli handlowej inną przedświąteczną lub zmniejszenia ich liczby w 2023 r. nie została jednak jeszcze podjęta, sam pomysł budzi zastrzeżenia przedsiębiorców i zadowolenie związków zawodowych.

Ustawodawca nie przewidział wszystkich możliwości?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele określa, że 24 grudnia placówki handlowe mogą pracować tylko do godziny 14:00, nawet jeśli wypada w niedzielę. Przepisy są na tyle precyzyjne, że przeoczenie tegorocznego przypadku na etapie tworzenia ustawy przez rząd wydaje się być niemożliwe.

Aby pracownicy handlu mieli w tym roku wolną Wigilię, rząd musi wprowadzić odpowiednie przepisy ustawowe. Dzisiaj rozpoczyna się jednodniowe posiedzenie Sejmu, ostatnie przed wakacjami, co rodzi pytanie, czy zmianę uda się wprowadzić na czas.

Pracodawcy mają uwagi. Związki zawodowe są zadowolone z proponowanej zmiany

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co z wolną Wigilią? Minister obiecał. Handlowa niedziela 24 grudnia może zniknąć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA