Z powodu pandemii koronawirusa urzędy wojewódzkie zawiesiły bezpośrednią obsługę klientów, co oznacza, że wnioski pobytowe składane pocztą są obarczone brakiem formalnym w postaci braku osobistego stawiennictwa zagranicznych pracowników w urzędzie. A postępowania w takich sprawach nie mogą być wszczynane i prowadzone do czasu uzupełnienia tego braku. Business Centre Club podpowiada, jak temu zaradzić.

- Obecnie załatwianie wszelkich spraw w urzędach wojewódzkich odbywa się jedynie za pośrednictwem poczty lub internetu.
- Pracownicy z zagranicy składający wnioski pobytowe w normalnych warunkach powinni osobiście stawić się w urzędzie, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe.
- BCC sugeruje rozważenie przynajmniej czasowego ułatwienia w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców przebywających już w Polsce. Przedstawia cztery propozycje.
Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego wszystkie wnioski dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce mogą być składane za pośrednictwem operatora pocztowego. W związku z tym ustalono, że wniosek należy wysłać najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce oraz że pobyt cudzoziemca w czasie postępowania administracyjnego będzie uznawany za legalny. Ponadto pracownicy z zagranicy, którzy z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą opuścić terytorium Polski, mogą składać wnioski o przedłużenie wizy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.
- Ograniczenia w bezpośrednim kontakcie cudzoziemców z urzędami wojewódzkimi powodują, że wnioski pobytowe składane pocztą są obarczone brakiem formalnym w postaci braku osobistego stawiennictwa cudzoziemca w urzędzie, a co za tym idzie, postępowania w sprawach pobytowych nie mogą być wszczynane i prowadzone do czasu uzupełnienia owego braku - zwraca uwagę Business Centre Club.
Sprawdź też Samorządy zawodów medycznych apelują o zwiększenie środków ochrony osobistej.
BCC sugeruje rozważenie przynajmniej czasowego ułatwienia w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców przebywających już w Polsce, by składanie wniosków było prostsze, a uzyskanie decyzji dotyczącej pobytu i pracy wymagało mniej formalności.
Proponuje umożliwienie wojewodom wszczęcia postępowania pobytowego cudzoziemca bez konieczności jego osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim.
– Zmiana mogłaby polegać na uznaniu, że brak osobistego stawiennictwa cudzoziemca i okazania oryginału paszportu nie jest brakiem formalnym, a co za tym idzie, można go uzupełnić w toku postępowania, aż do dnia wydania decyzji przez wojewodę - podkreśla BCC.


KOMENTARZE (0)