×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co z polskimi pracownikami po twardym brexicie? Rząd omawia różne scenariusze

  • Autor: PAP/KDS
  • 5 mar 2019 11:26

We wtorek (5 marca) po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Co z polskimi pracownikami po twardym brexicie? Rząd omawia różne scenariusze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Prace przygotowawcze na wypadek złego scenariusza, czyli upadku porozumienia między UE a Wielką Brytanią ws. brexitu, prowadzone są przez polski rząd od kwietnia 2018 r.
  • We wtorek (5 marca) rząd zajmie się m.in. przepisami, które w razie tzw. bezumownego brexitu ułatwią Brytyjczykom pozostanie w Polsce.
  • Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

Dyskusja nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE znalazła się w programie wtorkowego posiedzenia na wniosek MSZ. Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że pakiet projektów, które wejdą w skład programu pozwoli złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego brexitu.

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

- Na prace przygotowawcze składają się rozwiązania legislacyjne, organizacyjne i informacyjne - dodał wiceminister. Jak zaznaczył, opracowanie legislacji krajowej zostało zsynchronizowane z przygotowaniami na poziomie UE", jako że część rozwiązań krajowych i unijnych się uzupełnia.

We wtorek rząd zajmie się też przepisami, które w razie tzw. bezumownego brexitu ułatwią Brytyjczykom pozostanie w Polsce. W projekcie znalazły się m.in. przepisy dot. zasiłku dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii i Polaków, którzy pracowali na terenie Wielkiej Brytanii. Projekt zakłada ustanowienie okresu, w jakim pobyt obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce bezpośrednio po dacie brexitu będzie uznawany za legalny. Określa także podstawy prawne dla udzielenia im zezwoleń na pobyt czasowy i stały, uzależniając to od dysponowania 29 marca 2019 r. prawem pobytu lub prawem stałego pobytu.

Czytaj więcej: Uznanie kwalifikacji zawodowych po twardym brexicie tematem posiedzenia rządu

Ministrowie zajmą się też projektem noweli regulującej niektóre sprawy związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w przypadku tzw. twardego brexitu. Kwestie te dotyczą m.in. Polaków, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe w Wielkiej Brytanii, a chcą pracować w Polsce. Projekt przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co z polskimi pracownikami po twardym brexicie? Rząd omawia różne scenariusze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA