Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Przez trzy pierwsze miesiące 2021 roku lekarze wystawili ponad 5 mln zaświadczeń chorobowych. Polacy w pierwszym kwartale spędzili ponad 61 mln dni za zwolnieniu.
- W tym samym czasie ZUS przeprowadził 80 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 3,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.
- Warto pamiętać, że od stycznia 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany w zwolnieniach lekarskich.
W tak dużej liczbie zwolnień lekarskich, na których przebywali Polacy, oczywiście dużą rolę odegrała 3 fala COVID-19, jednak jak pokazują statystyki to nie ona była najczęstszą przyczyna naszej nieobecności w pracy.
Jak wynika z danych ZUS, w całym 2020 roku ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji.
W 2020 roku najczęstszym powodem nieobecności była ciąża, poród i połóg – 17,5 proc. ogółu liczby dni absencji (44,9 mln dni absencji chorobowej); choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,1 proc. (41,3 mln dni); choroby układu oddechowego – 13,7 proc. (35,0 mln dni); urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 11,8 proc. (30,1 mln dni); zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10,8 proc. (27,7 mln dni).
Najdłużej na zwolnieniu przebywali ubezpieczeni w wieku między 30 a 39 rokiem życia.
Pracownik na L4, ZUS kontroluje
W I kwartale 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 80,0 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 3,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w I kw. 2021 r. osiągnęła 3 582,6 tys. zł.
Przeczytaj: Wielu pracowników może mieć poważne kłopoty przez... innych domowników
Przez lata wokół zwolnień L4 narosło wiele błędnych przekonań. Po części wynikają one z niewiedzy (lub braku chęci wczytania się w przepisy), z drugiej strony mamy do czynienia z wieloma legendami” co można, a czego nie można na zwolnieniu chorobowym. Wątpliwości wyjaśnili eksperci Conperio - polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych.
- Wskazanie „chory może chodzić” - mogę podejmować dowolne czynności
FAŁSZ. Wskazanie na druku ZLA oznaczone numerem 2 „chory może chodzić” nie jest tożsame z urlopem. Odnosi się do możliwości zapewnienia sobie podstawowych czynności bytowych, takich jak m.in. wyjście po zakupy spożywcze lub lekarstwa do apteki, wizyta u lekarza, czy udanie się na rehabilitację.
Warto jednak dokładnie przemyśleć podejmowane czynności. Może się bowiem okazać, iż zostaną one uznane przez pracodawcę lub ZUS jako forma podejmowania innej pracy lub też – po weryfikacji przez lekarza orzecznika – mogą zostać uznane za czynności wykonywane niezgodne z zaleceniami lekarskimi.
- E-zwolnienie wymaga konieczności informowania pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy
PRAWDA. W przypadku e-zwolnienia nadal jesteśmy zobowiązani do poinformowania przełożonych o przyczynie naszej nieobecności w pracy. Warto sprawdzić również szczegółowo wszystkie wpisane na E-ZLA dane – czas trwania zwolnienia, wskazanie lekarskie oraz adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie chorobowego.
Ważne! Od stycznia 2019 roku, adres na druku musi być tożsamy z faktycznym adresem pobytu. Niedopełnienie tego obowiązku skutkować może zawieszeniem wypłaty wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego. Jeśli zmienimy miejsce pobytu w trakcie zwolnienia, trzeba o tym w ciągu 3 dni poinformować pracodawcę i ZUS.
- Wskazanie „chory musi leżeć” – chory wcale nie musi ciągle leżeć
PRAWDA. Wskazanie numer 1 „chory musi leżeć” nie obliguje nas podczas przebywania na zwolnieniu chorobowym do zajmowania wyłącznie pozycji leżącej w łóżku. Dozwolone jest poruszanie się po miejscu zamieszkania. W szczególnych sytuacjach np. u osób samotnych pozostających w gospodarstwie domowym, dozwolone jest również zapewnienie sobie koniecznych środków życiowych.
- Po 33 dniach zwolnienie chorobowe nie generuje kosztów pracodawcy
FAŁSZ. Po upływie 33 dni ZUS wypłaca zasiłek chorobowy pracownikom do 50. roku życia, zaś pracownikom z grupy 50+ zasiłek wypłacany jest już po 14 dniach – 80 proc. średniej wartości wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli postanowienia regulaminu sporządzonego wewnętrznie przez pracodawcę określają, iż premia przysługuje pracownikowi również w okresie jego absencji, to nie wlicza się jej do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.
Jeżeli zaś w regulaminie pracodawca zadecydował, że premie mają nie być wypłacane w okresie choroby, to należy je w takim przypadku wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia. Kwestię tę reguluje art. 41 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kosztem dla pracodawców w dalszym ciągu pozostaje konieczność zapewnienia zastępstwa, obciążenia innych pracowników dodatkowymi zajęciami lub uruchomienia nadgodzin.
Dodatkowo, w trakcie zwolnienia chorobowego pracownikom przyrasta urlop. W momencie gdy „L4” będzie się wyraźnie przeciągało, to wymiar wygenerowanego świadczenia urlopowego może osiągnąć naprawdę istotne wartości.
- ZUS nie skontroluje pracownika podczas pierwszych 33 dni zwolnienia
PRAWDA. Ewentualny obowiązek skontrolowania pracownika przez pierwsze 33 dni jego zwolnienia spoczywa wyłącznie na pracodawcy, który jednocześnie zapewnia w tym czasie choremu podwładnemu wynagrodzenie chorobowe.
Eksperci podkreślają, że co prawda, nie istnieje zapis, który zabraniałby ZUS kontrolowania pracowników od pierwszego dnia ich zwolnienia, jednak w tym przypadku – z oczywistych względów - państwowa jednostka nie jest zainteresowana kontrolą pracowników przebywających na „L4”. Zdaniem przedstawicieli Conperio w ciągu najbliższych lat nic się w tej kwestii nie zmieni.
- Zwolnień udzielanych przez lekarza psychiatrę nie wolno kontrolować
FAŁSZ. Nie ma podstaw prawnych do tego, by móc uznać, iż zwolnień lekarskich wystawionych przez lekarza psychiatrę nie wolno kontrolować. Przeświadczenie to wynika z przyjętego powszechnie stereotypu. Dodatkowe trudności podczas kontroli może jednak wywoływać w tym przypadku wysoka złożoność chorób psychicznych oraz trudność w ocenie zachowania kontrolowanego pracownika – ustalenie, co w zachowaniu kontrolowanej osoby jest normą, a co nie.
- Jeśli skrócę sobie okres zwolnienia, będzie to dobrze postrzegane przez pracodawcę
FAŁSZ. Powrót przez pracownika do pracy w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego może zostać potraktowany przez ZUS jako podejmowanie pracy zarobkowej na „L4”. Jeśli stan zdrowia pozwala nam na skrócenie czasu zwolnienia chorobowego, należy poprosić lekarza o stosowaną korektę druku. Jedynie lekarz prowadzący lub lekarz orzecznik mają prawo skrócić zwolnienie pracownika i zadecydować o jego powrocie do pracy. Co więcej, samowolne skracanie „L4” przez podwładnych może narazić przełożonego na dodatkowe problemy. ZUS może bowiem założyć, iż pracodawca chcąc uniknąć płacenia składki zdrowotnej, celowo „zawrócił” swoich pracowników ze zwolnień chorobowych.
Od nowego roku zmiany
Od stycznia 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany w zwolnieniach lekarskich. Wejdą one w życie wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
Skrócony zostanie czas pobierania zasiłku chorobowego po utracie pracy z 182 do 91 dni. Bez zmian pozostanie jednak czas niezdolności do pracy w czasie ciąży i w przypadku gruźlicy - wynosi on obecnie 270 dni.
Zgodnie z nowymi przepisami, aby odnowić prawo do kolejnego pół roku płatnej nieobecności w pracy, potrzebny będzie 60-dniowy okres przerwy w zwolnieniu lekarskim.
Zmiany w zwolnieniach to odpowiedź na postulaty pracodawców, którzy skarżą się na to, że ich pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich, biorąc fałszywe L4. Jak się bowiem okazuje, zwolnienia lekarskie często brane są nie z powodu choroby, lecz po to, by mieć czas na wypoczynek lub inną pracę zarobkową.
W miesiącach wakacyjnych, czyli od początku czerwca do końca sierpnia 2021 roku, kontrolerzy Conperio przeprowadzili łącznie 6322 kontroli terenowych, pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych.
Wakacyjny wskaźnik nieobecności kontrolowanych pracowników oscylował w czerwcu, lipcu oraz sierpniu na granicy 31 proc. W wakacje 2021, przyłapanych na tzw. „gorącym uczynku” było około 2 proc. kontrolowanych.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)