Co nowy rok zmieni na rynku pracy?

Bilans roku 2015 r. na rynku pracy wygląda optymistycznie. Stopa bezrobocia w okresie 2014 - 2015 zmniejszyła się o blisko 3,5 proc. Początek nowego roku może być trudniejszy w uwagi na duże natężenie zmian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co nowy rok zmieni na rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 gru 2015 11:21


Jak oceniają eksperci Konfederacji Lewiatan, spadek bezrobocia z pewnością był efektem dobrej koniunktury gospodarczej wspieranej reformą urzędów pracy z maja 2014 roku.

Według szacunków resortu pracy bezrobocie w listopadzie wzrosło z 9,6 proc. do 9,7 proc. Jest to wzrost o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym jego poziom jest niższy o 1,7 punktu, kiedy odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 11,4 proc.

Wzrost stopy bezrobocia w listopadzie br. odnotowano w 12 województwach. W czterech: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim wskaźnik bezrobocia nie uległ zmianie. Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce (6,1 proc.), oraz na Śląsku (8,1 proc.).

W listopadzie br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87,4 tys. ofert pracy. Jak na tę porę roku mamy do czynienia z bardzo łagodnym wzrostem bezrobocia.

- Na pewno w listopadzie utrzymywała się aktywność w budownictwie. Ze względu na wciąż dobrą pogodę, odnotowujemy też wyższe świąteczne zapotrzebowanie na pracowników w handlu. Daje to podstawę do optymistycznych założeń formułowanych na początku 2015 roku, że na koniec roku bezrobocie może pozostać na poziomie 9,9 lub wzrosnąć do 10 proc. Efekty reformy urzędów pracy mogą działać na rzecz dalszego zmniejszania bezrobocia, w szczególności wśród młodzieży oraz długotrwale bezrobotnych - podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Dobra koniunktura w gospodarce

Jak uważa Jacek Męcina, potrzebna jest lepsza współpraca publicznych służb zatrudnienia z agencjami zatrudnienia w aktywizacji długotrwale bezrobotnych, szybkie wdrożenie nowego instrumentu zatrudnienia młodzieży, wreszcie rozwój Krajowego Funduszu Szkoleniowego wspierającego szkolenia pracowników.

Jego zdaniem warto też wrócić do projektu wyprowadzenia ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy. Wciąż urzędy pracy muszą budować lepsze relacje z pracodawcami i pozyskiwać oferty pracy oraz poprawiać efektywność i trwałość zatrudnienia po formach aktywizacji.

Rynkowi pracy pomaga wciąż dobra koniunktura w gospodarce, według badania Manpower zarówno produkcja przemysłowa, jak i budownictwo przewidują dalszy wzrost zatrudnienia (średnio o 18 proc.), a na kolejnym miejscu uplasował się handel (wzrost o 15 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.