PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Co dalej ze wspieraniem uchodźców? "Nie chcemy szczuć na Ukraińców"

 • Autor: PAP/JP
 • 8 cze 2022 15:49

Propozycje poprawek, które zgłasza Konfederacja do projektu nowelizacji specustawy pomocowej, mają na celu nastawianie części Polaków przeciwko uchodźcom wojennym z Ukrainy - podkreślił w środę wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker.

Co dalej ze wspieraniem uchodźców? "Nie chcemy szczuć na Ukraińców"
Trwają prace na projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (fot. Gayatri Malhotra/Unsplash)
REKLAMA
 • Sejm kontynuuje w środę prace na projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
 • Jak podkreślił Paweł Szefernaker, ustawa nie daje dodatkowych praw, bo takie same prawa ma każdy, kto ma legalny pobyt w Polsce.
 • Szefernaker powiedział, że poprawki proponowane przez Konfederację "próbują nastawić część osób przeciwko uchodźcom".

"Te rozwiązania, które przyjmujemy, są w interesie Polski i Polaków, bo są tu posłowie, którzy próbują szczuć jeden na drugiego, którzy próbują pokazywać, że ktoś ma jakieś dodatkowe prawa. Nie, proszę państwa" - powiedział Szefernaker z mównicy sejmowej. Jak podkreślił, ustawa nie daje dodatkowych praw, bo takie same prawa ma każdy, kto ma legalny pobyt w Polsce.

Do tych słów nawiązał poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, która zajmowała się zgłoszonymi do projektu poprawkami. "To są niedobre słowa. My nie chcemy szczuć na Ukraińców. My inaczej widzimy kwestię polsko-ukraińską i reprezentujemy też wielu Polaków, którzy tak na ten problem patrzą" - zapewnił Tuduj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poseł przedstawiał też poprawki zaproponowane przez jego koło. Jedna z nich zakładała powrót do zapisu, według którego obywatel Ukrainy, żeby był objęty specustawą, musiałby przybyć bezpośredniego ze swojego kraju. Tuduj argumentował, że migracja nie jest tak dynamiczna, więc nie ma już powodu, aby obejmować specustawą wszystkich ukraińskich uchodźców. Poprawka nie zyskała poparcia komisji. Przeciw niej było 26 posłów, za jeden. Przewodniczący komisji Wiesław Szczepański przypomniał, że przepisy w tej sprawie zmieniano w konsensusie.

Szefernaker zwrócił uwagę, że taka poprawka pozbawiłaby obywateli Polski, którzy pomagają tym uchodźcom, prawa do świadczenia w wysokości 40 złotych. "Setki tysięcy Polaków pomogły uchodźcom, którzy przybyli ze Słowacji, z Węgier, szczególnie na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Świętokrzyskiem. Rozumiem, że Konfederacja proponuje, żeby tym wszystkim Polakom nie można było wypłacać świadczeń" - podkreślił wiceszef MSWiA.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Co dalej ze wspieraniem uchodźców? "Nie chcemy szczuć na Ukraińców"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anna 2022-06-22 16:22:37

  Konfederacja wcale nie ma zamiaru nastawiać nikogo przeciw Ukraińcom, tylko trzeźwo ocenia sytuację i mówi głośno to, co reszta zbywa milczeniem. To jest celowe przesiedlenie !!!

 • juzek 2022-06-08 21:18:24

  Nie wiem dlaczego, ale jak ukrainiec nazywa Polaka bratem to czuję się tak jakbym miał go w pysku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA