Praca zdalna stała się dużo bardziej powszechnym rozwiązaniem. Jej zapisy zostały tymczasowo uregulowane w tarczy antykryzysowej, która obowiązuje do 4 września 2020 r. Czy pracodawca będzie mógł dalej zlecać nam jej wykonywanie?
- Autor:jk
- •27 sie 2020 16:50

- Zgodnie z nową regulacją pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
- Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 5 września 2020 r.
- Innych zmian w zakresie pracy zdalnej nie wprowadzono. Jak jednak zapewnia report pracy, prace nad zmianami w Kodeksie pracy trwają.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w związku z przedłużającym się stanem epidemii oraz faktem, że obowiązujące regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej utracą moc 4 września 2020 r., wprowadzone zostały zmiany w ustawie, która te kwestie reguluje.
Czytaj też: Poznajcie Susan, tak wygląda po 25 latach pracy zdalnej
- Zgodnie z nową regulacją w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania – czyli pracy zdalnej − w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 5 września 2020 r. - czytamy w komunikacie resortu pracy.
Co to oznacza w praktyce? Od 5 września 2020 r. korzystanie z rozwiązania dotyczącego możliwości wykonywania pracy zdalnej zostanie wydłużone na cały okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Innych zmian w zakresie pracy zdalnej nie wprowadzono.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Choć wrażania z home office pracownicy mają różne - jedni mówią o wzroście efektowności pracy, drudzy o poczuciu, że w pracy są non stop - to nie ulega wątpliwości, że ta forma pracy stanie się bardziej powszechna.
Wraz z nasileniem się tej formy coraz głośniej zaczęto mówić o konieczności uregulowania jej w prawie. Mówiła o tym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. W sierpniu 2020 r. poinformowała, że trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Zaznaczyła, że rozwiązanie to zostanie skierowane do konsultacji ze stroną społeczną.


KOMENTARZE (2)