Co bardziej cenne - ulgi podatkowe czy naturalny rozwój biznesu?

Realizacji ciekawego projektu podjęli się dwaj amerykańscy naukowcy, którzy przez siedem lat obserwowali losy 44 tys. francuskich firm. Do jakich wniosków doszli?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co bardziej cenne - ulgi podatkowe czy naturalny rozwój biznesu?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd mediów/gazetaprawna.pl(jm)

25 lut 2013 9:04


Francois Gourio z Boston University i Nicolas Roys z University of Wisconsin-Madison zaobserwowali, że przedsiębiorcy sztucznie powstrzymują rozwój własnych firm. Dlaczego? Dla oszczędności.

Jak podaje gazetaprawna.pl, badania pokazały, że firmy niechętnie zaokrąglają liczbę pracowników do dziesięciu - zamiast dziesięciu zatrudniają dziewięciu pracowników, zamiast okrągłych pięćdziesięciu - czterdziestu dziewięciu pracowników. Takich firm, które „nie zaokrąglają" jest trzykrotnie więcej, niż tych, które sztucznie nie wstrzymują ekspansji własnego biznesu i nie boją się przekroczyć progów dziesięciu i pięćdziesięciu zatrudnionych.

Więcej niż dziewięciu pracowników w przypadku małych firm, a więcej niż czterdziestu dziewięciu w przypadku średnich, oznacza dla przedsiębiorców utratę lub znaczną redukcję ulg podatkowych i ułatwień administracyjnych. Do tego dochodzą wydatki na zakup nowego wyposażenia oraz koszty konsultacji z prawnikami i księgowymi.

Ponadto - jak nakazuje francuskie ustawodawstwo - właściciel firmy, w której zespół powiększa się do 50 osób, jest zobligowany do wyłonienia przedstawiciela rady pracowniczej, utworzenia komitetu ds. higieny, bezpieczeństwa i warunków pracy, a także powołania specjalnej grupy odpowiedzialnej za ekonomiczne doradztwo i organizację wypoczynku dla podwładnych, która na swoją działalność co miesiąc musi dostawać 0,2 proc. ogólnej sumy wszystkich pensji pracowników.

Jak wykazały badania, prawdopodobieństwo zatrudnienia nowych pracowników w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje od 45 do 49 osób, wynosi 43 proc. Dla porównania w firmach z 35-, 39-osobowym składem wskaźnik ten osiąga 53 proc. - podaje gazetaprawna.pl

Eksperyment badaczy wykazał, że zniesienie ulg dla małych i średnich firm spowoduje zwiększenie zatrudnienia i wydajności o 1 proc. rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.