PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ciemne chmury nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

W najbliższych dniach zostaną ogłoszone wyniki pierwszego etapu wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pierwsze ostrożne wypowiedzi przedstawicieli PFR mogą świadczyć, że do programów przystąpiło mniej pracowników, niż spodziewał się rząd.

Ciemne chmury nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi
Adobe Stock
REKLAMA
 • Gdy program PPK startował, szef PFR Paweł Borys mówił, że sukcesem będzie udział powyżej połowy uprawnionych pracowników. Dziś jego zastępca Bartosz Marczuk mówi, że 40 proc. byłoby bardzo dobrym wynikiem.
 • O powodzeniu PPK (lub jego braku) może zdecydować stopień zaufania do systemu emerytalnego, a z tym nie jest najlepiej.
 • Wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w mniejszych firmach może być jeszcze trudniejsze.

Zakończył się pierwszy etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, który objął duże firmy. 12 listopada upłynął termin, do którego firmy miały podpisać z instytucjami finansowymi umowę o prowadzenie PPK. Wówczas miało się okazać, ilu pracowników przystąpiło do programu.

Zobacz też: PPK - koniec pierwszego aktu

Przedstawiciele rządu przedstawiając program PPK, mówili, że sukcesem może być przystąpienie 70 proc. uprawnionych pracowników, szef PFR (czyli instytucji wdrażającej PPK w praktyce) Paweł Borys studził nastroje, mówiąc, że sukcesem programu będzie przystąpienie ponad połowy pracowników.

Zobacz też: Morawiecki postrzega PPK jako krok do budowania oszczędności krajowych

Nie były to liczby wzięte z sufitu - taki stopień partycypacji uzyskiwały podobne programy (na których polskie PPK były w dużym stopniu wzorowane) w innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii rząd uznał za sukces przystąpienie do brytyjskiej wersji programu 45 proc. pracowników (trzeba jednak pamiętać, że w tym kraju jest wiele innych alternatywnych sposobów zabezpieczenia na starość, a i zamożność plus nawyk oszczędzania też nie są bez znaczenia). W Nowej Zelandii do programu KiwiSaver przystąpiło 78 proc. uprawnionych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Uczucie niedosytu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Ciemne chmury nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Paulina 2019-12-28 22:52:32

  Trudno mówic o efektach programu w momencie gdy spora część spoleczenstwa nie zabrała nawet jeszcze głosu. Spora liczba firm startuje przeciez do programu dopiero od Nowego Roku.

 • Ninka 2019-11-30 22:52:19

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ppk nie sa szczegolnie leciwe. Mineły raptem 4 miesiace, duza czesc firm w ogole jeszcze nie wystartowała a tutaj komentarzy w sieci na temat programu jak kropel w morzu. Przeciez jakiekolwiek efekty bedzie widac za kilka lat... potrzeba czasu na merytoryczne opinie

 • Eech 2019-11-27 22:37:47

  Edku, a który był rządem fachowców, bo jakoś nie pamiętam. Pamiętam zaś wiele.

 • Edek 2019-11-27 11:27:07

  Nie mam zadnego zaufania do tej wladzy!! To rzad pseudofachowcow!! I dlatego nie wierze w ppk . To co splodza ci przejadacze dorobku panstwa jest nic nie warte!

 • ytam 2019-11-27 09:37:43

  U nas został wdrożony i wiele osób zostaje w tym programie. Zgodnie wiele osób stwierdziło ze warto na takich zasadach oszczedzać . Do tej pory nie było takiej mozliwości a teraz jest .Więc bardzo dobrze.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA