PARTNERZY PORTALU

Ciąża a wypowiedzenie. Zastanów się dwa razy, bo będziesz żałować

  • KDS
  • 10 sty 2023 17:26

Pracownica, która otrzymała wypowiedzenie, po czym w jego trakcie dowiedziała się, że jest w ciąży, nie musi obawiać się utraty pracy. Pracodawca zobowiązany jest wycofać dokument. Jednak inaczej wygląda sytuacja kobiet, które same złożyły wypowiedzenie i trakcie jego okresu otrzymała pozytywny wynik testu ciążowego.

Ciąża a wypowiedzenie. Zastanów się dwa razy, bo będziesz żałować
Pracownica ma prawo wycofać swoje oświadczenie woli o wypowiedzeniu jedynie w sytuacji, kiedy składając wypowiedzenie nie wiedziała, że jest w ciąży. (fot. Unsplash/Amr Taha)
REKLAMA

Jak tłumaczy Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownicą umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

- Jeżeli zatem pracodawca wręczy pracownicy wypowiedzenie, a pracownica w trakcie okresu wypowiedzenia zajdzie w ciążę, to pracodawca będzie zobowiązany takie wypowiedzenie wycofać - wyjaśniają eksperci PIP na swojej stronie.

Czytaj więcej: Możesz iść na L4 i nie dostać pieniędzy. Uwaga na zwolnienie chorobowe

Natomiast inaczej wygląda sytuacja, kiedy pracownica, która sama złożyła wypowiedzenie, a następnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Wtedy pracodawca nie jest zobowiązany do wyrażenia zgody na wycofanie przez nią wypowiedzenia. Podobnie będzie w przypadku pracownicy, która wiedząc, że jest w ciąży złoży wypowiedzenie – ona również nie będzie mogła wymagać od pracodawcy, aby zgodził się na uznanie jej wypowiedzenia za nieskuteczne.

- Pracownica ma prawo wycofać swoje oświadczenie woli o wypowiedzeniu jedynie w sytuacji, kiedy składając wypowiedzenie nie wiedziała, że jest w ciąży. Pracownica może wówczas powołać się na wadę oświadczenia woli w postaci błędu. Zgodnie z art. 84 § 2 Kodeksu cywilnego można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny) - czytamy na stronie PIP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciąża a wypowiedzenie. Zastanów się dwa razy, bo będziesz żałować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA