PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ci pracownicy będą nie do ruszenia. Nadchodzą nowe przepisy

W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy przed jesienną falą protestów uda się zagwarantować związkowcom pełną ochronę przed zwolnieniem. Komisja Rodziny i Polityki Społecznej zajmie się projektem wprowadzającym zakaz zwalniania związkowców do czasu ogłoszenia wyroku sądu.

Ci pracownicy będą nie do ruszenia. Nadchodzą nowe przepisy
Jesień upłynie pod znakiem protestów pracowników, którzy walczą o podwyżki wynagrodzeń (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Projekt ustawy gwarantującej bezpieczeństwo działaczy związkowych został złożony w Sejmie w kwietniu tego roku. Do tej pory przez kolejne etapy prac legislacyjnych przechodził bardzo sprawnie.
 • W przyszłym tygodniu ma się nim zająć Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, której posiedzenie zaplanowano na 19 lipca. Dzień później startuje trzydniowe posiedzenie Sejmu.
 • Jedna ze współautorek omawianej zmiany posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jest przekonana, że uda się szybko przyjąć nowe przepisy.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z PulsHR.pl przyznaje, że projekt powstał i jest procedowany ponad podziałami. Został złożony wspólnie z przedstawicielami wielu organizacji związkowych, m.in. Solidarności, Inicjatywy Pracowniczej czy OPZZ i w kolejnych etapach pracy nad nim tę zgodę udaje się zachować.

- Dlatego na ostatnim posiedzeniu podkomisji ds. rynku pracy postanowiliśmy rekomendować komisji polityki społecznej i rodziny przyjęcie projektu jako komisyjnego. Taka ścieżka daje sygnał parlamentarzystom, że projekt powstał ponad podziałami politycznymi i odpowiada na realne potrzeby. Mam nadzieje, że pozwoli to na szybkie przyjęcie zmian. To ważne, bo ochrona związkowców powinna zostać wzmocniona jak najszybciej, cały czas mamy sygnały o zwalnianiu za działalność związkową - podkreśla parlamentarzystka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracownicza jesień pod znakiem protestów

Co więcej, nic nie zapowiada, aby jesień upłynęła spokojnie. Protesty zapowiada zarówno strefa budżetowa, jak i sektor prywatny. A każdy taki protest to potencjalny moment zapalny do rozpoczęcia sporu między związkami i pracodawcom. 

Po 1 września o wyższe zarobki mają zacząć walczyć nauczyciele. Rząd zwiększył ich pensje o 4,4 proc. (związkowcy domagają się co najmniej 20 proc. podwyżki), dodatkowo dołożył im obowiązków. 

Wydłuża się też lista miast, w których będą protestowali kierowcy komunikacji miejskiej. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP apeluje do włodarzy miast o poważne potraktowanie postulatów pracowników komunikacji miejskiej. Najważniejszym z nich jest podwyżka płac.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Ci pracownicy będą nie do ruszenia. Nadchodzą nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anonim 2022-07-24 13:31:15

  Związki poza zakład pracy niech się utrzymują ze składek związkowych koniec garnuszka pracodawcy

 • Michał 2022-07-15 20:21:09

  Już wiecie,że będzie protest

 • Uxx1 2022-07-15 19:53:11

  A kiedy strajki zrobią Ci co fizycznie od rana do wieczora zasuwają np na budowach itd itd ci nie robią strajków a nie siedzą przy biurku tylko sapierdzielaja jak woły żeby rodziny utrzymać a takim to teraz podwyżki zaraz znowu mało i znowu podwyżki bo tylko oni jedynie na świecie pracują inni leza i im manna z nieba leci szkoda słów.

 • Andrzej 2022-07-15 09:59:34

  A dlaczego Związki zawodowe nic nie robią z emeryturami stażowymi? Tu nagle się zebrali i od kwietnia już 19 będzie załatwione a ES tyle lat! Rozwiać to dziadostwo.

 • Mąż żony 2022-07-15 08:45:45

  A co z przesyłką dstawicielami pracowników?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA