PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Chorzy na COVID-19 nie mogą już pracować z domu, bo złamią prawo. Nieoczekiwany problem

  • KDS
  • 31 sie 2022 16:28

Liczba zachorowań na COVID-19 rośnie, a tymczasem firmy mogą mieć duży problem, z pracownikami, u których wykryto wirusa. Od 28 lutego nie ma już kwarantanny ani izolacji, takie osoby kierowane są więc na zwolnienie lekarskie. A na L4 nie można pracować.

Chorzy na COVID-19 nie mogą już pracować z domu, bo złamią prawo. Nieoczekiwany problem
Wiele osób testy na COVID-19 robi na własną rękę (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

O problemie napisał portal Prawo.pl. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rośnie też liczba firm, które mają problem z tym, co zrobić z pracownikami, u których stwierdzono zakażenie COVID-19. Jednak od 28 lutego 2022 zniesiona została kwarantanna czy izolacja, więc chorzy nie są na nią kierowani.

Wiele osób testy robi na własną rękę. O ile nie zgłoszą się z wynikiem do lekarza i nie pójdą na zwolnienie lekarskie, to pracodawca może skierować ich do pracy z domu. Problem zaczyna się, kiedy na takie zwolnienie pójdą i wtedy wnioskują o umożliwienie pracy z domu, bo czują się na tyle dobrze, że mogą pracować i nie chcą tracić na wynagrodzeniu. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak tłumaczy w rozmowie z Prawo.pl radca prawny, partner zarządzający w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek Przemysław Ciszek, osoby, które podejmą pracę podczas zwolnienia co do zasady tracą prawo do zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego za całe to zwolnienie. Wystarczy, że przepracują na L4 tylko jeden dzień.

Grafika: MZ
Grafika: MZ

Jednocześnie cały czas obowiązują zapisy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w której zapisano, że pracownicy skierowani na kwarantannę lub izolację mogą wnioskować o wykonywanie obowiązków zawodowych z domu.

Problem polega na tym - jak tłumaczy Prawo.pl - że przepisy ustawy w sprawie COVID-19 nadal obowiązują, ale nie ma rozporządzenia, które by wprowadziło kwarantannę i izolację oraz określało zasady kierowania na nie. Nie ma też przepisów, które określałyby zasady umożliwiające pracę z domu osobom z pozytywnym wynikiem. W efekcie jest luka w prawie, która dla pracodawców i pracowników może okazać się pułapką i sporym problemem w organizacji pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Chorzy na COVID-19 nie mogą już pracować z domu, bo złamią prawo. Nieoczekiwany problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2022-09-01 13:14:41

    Chorzy na kowida muszą pójść na zwolnienia lekarskie obowiązkowo, bo to nie przelewki! Ale pozytywny wynik losowania pseudotestowego absolutnie nie świadczy, że ktoś jest chory! Ot .. fifty-fifty, w te albo we wte! Te pseudotesty mają taką samą skuteczność w wykrywaniu kowida, jak rzut monetą!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA