PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Chcesz zostać maszynistą? Będziesz musiał zdać egzamin państwowy

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 11:30

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym autorstwa resortu infrastruktury zakłada wprowadzenie państwowych egzaminów na maszynistę. Zgodnie z nim, prezes Urzędu Transportu Kolejowego będzie przeprowadzać egzamin na licencję i świadectwo maszynisty, rozszerzony o część na symulatorze.

Chcesz zostać maszynistą? Będziesz musiał zdać egzamin państwowy
Egzamin na licencję maszynisty będzie egzaminem państwowym (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, ma na celu wprowadzenie państwowych egzaminów na stanowisko maszynisty.
  • Ponadto, projekt ustawy ma wprowadzić również system monitorowania maszynistów w zakresie ich kompetencji zawodowych oraz czasu pracy.
  • Kandydat na maszynistę musi odbyć szkolenie w ośrodku, a następnie zdać egzamin na licencję maszynisty. Egzamin jest organizowany przez ośrodek szkolenia i egzaminowania.

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, ma na celu wprowadzenie państwowych egzaminów na stanowisko maszynisty. Dotychczas zarówno szkolenie jak i egzaminowanie na licencję maszynisty oraz świadectwo maszynisty są realizowane przez ten sam podmiot - ośrodek szkolenia i egzaminowania" - czytamy w uzasadnieniu do projektu zamieszczonego we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Ponadto, projekt ustawy ma wprowadzić również system monitorowania maszynistów w zakresie ich kompetencji zawodowych oraz czasu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Autorzy projektu tłumaczą, że obecnie ośrodki szkolenia i egzaminowania realizują m.in. program szkolenia na licencję maszynistów.

"Co do zasady kandydat na maszynistę musi odbyć szkolenie w ośrodku, a następnie zdać egzamin na licencję maszynisty. Egzamin jest organizowany przez ośrodek szkolenia i egzaminowania. Przeprowadzają go egzaminatorzy zatrudnieni w tym ośrodku. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu na licencję maszynisty kandydat składa wniosek do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (...) o wydanie licencji maszynisty" - czytamy.

Czytaj też: Koleje potrzebują maszynistów. Co ciekawe, ci bardzo lubią swoją pracę

Projekt ustawy zakłada, że szkolenie kandydatów na maszynistów w zakresie uzyskania licencji maszynisty będzie prowadzone na dotychczasowych zasadach w ośrodkach szkolenia, które powstaną z przekształconych ośrodków szkolenia i egzaminowania. Z kolei przeprowadzanie egzaminu będzie należało do zadań prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcesz zostać maszynistą? Będziesz musiał zdać egzamin państwowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA