Celnicy chcą iść na emeryturę w takim wieku jak mundurowi. Złożyli petycję

Włączenie celników do systemu emerytur mundurowych przewiduje projekt noweli ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, złożony w piątek (28 sierpnia) w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Celnicy zebrali ok. 200 tys. podpisów popierających tę inicjatywę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy chcą iść na emeryturę w takim wieku jak mundurowi. Złożyli petycję

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

28 sie 2015 15:45


Jak powiedział przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy obywatelski projekt "jest pierwszym krokiem do trwałego uregulowania statusu Służby Celnej".

- Dotychczasowy model funkcjonowania administracji celnej został wdrożony z pominięciem pełnego statusu funkcjonariuszy celnych jako służby mundurowej - podkreślił Siwy, który jest pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Celnicy dyskryminowani

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. Wnioski do TK skierowała grupa posłów, Związek Zawodowy Celnicy.pl, Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP oraz Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej. Argumentowali oni, że określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej na 67 lat jest rażąco niesprawiedliwe.

Trybunał uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Wskazał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach.

Po wyroku TK wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował, że w tej kadencji parlamentu resort nie zdąży dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK. - Wyrok nie jest jednak łatwy do wykonania. Nie spodziewam się zmian w tej kadencji - powiedział PAP Kapica, który jest szefem Służby Celnej.

Projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który ma zrealizować postulaty celników, przygotowała także grupa posłów SLD. Trafił on do Sejmu w marcu, a w maju został skierowany do I czytania w komisjach: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny.

Ile wynoszą emerytury mundurowe?

Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze dziesięciu formacji mundurowych - policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Średnie wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudnia kilkanaście tysięcy osób, to około 3500 zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.