PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Cel – oskładkować zleceniobiorców. Reforma już w 2022 roku?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 1 gru 2020 20:00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zabrać się za pełne oskładkowanie zleceniobiorców. Przedstawił raport, z którego wynika, że na łączeniu różnego rodzaju umów najczęściej korzystają osoby w wieku ok. 40 lat, których średnie miesięczne zarobki wynoszą 7,5 tys. zł.

Cel – oskładkować zleceniobiorców. Reforma już w 2022 roku?
Ponad 1 milion ubezpieczonych łączy zatrudnienie na umowie o pracę, zlecenia lub samozatrudnienie. (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Fundacja Instrat przygotowała na zlecenie ZUS-u raport pt. “Pełne dochody - niepełne składki. Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych i konsekwencje dla systemu ubezpieczeń społecznych”.
  • Wynika z niego, że ponad milion ubezpieczonych łączy zatrudnienie na umowie o pracę, zlecenia lub samozatrudnienie. W efekcie mogą odprowadzać niepełne składki.
  • - Od lat jest jasne, że potrzeba kompleksowej reformy upraszczającej system, która zwiększyłaby pewność prawa i rozliczenia z ZUS oraz ukróciłaby wiele schematów unikania oskładkowania - mówi Uścińska, prezes ZUS.

Instrat na podstawie danych udostępnionych przez ZUS ocenił skalę zjawiska występowania zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Okazuje się, że spośród ponad 16 milionów zatrudnionych, aż 6,4 proc. osób, czyli ponad milion ubezpieczonych łączy zatrudnienie na umowie o pracę, zlecenia lub samozatrudnienie. Wniosek z raportu? Dzięki temu mechanizmowi mogą oni odprowadzać składki w niepełnym wymiarze.

Europejska osobliwość

Podczas wtorkowego (1 grudnia) webinaru połączonego z prezentacją raportu, Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podkreślała, że obecnie obowiązujące zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne są skomplikowane, generują koszty administracyjne po stronie firm oraz państwa, a także przyczyniając się do błędów i ułatwiają nadużycia. Co więcej, są osobliwością na skalę europejską.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nigdzie indziej na Starym Kontynencie nie jest możliwe, aby umowa, która generuje dla zatrudnionego największy dochód, nie pracowała na jego emeryturę - wyjaśniła Uścińska. Chodzi tutaj o zapisy umożliwiające odprowadzanie niższych składek w sytuacji osiągania dochodów z dwóch lub więcej form zatrudnienia. Takie rozwiązanie jeszcze kilkanaście lat temu działało na Słowacji, jednak zostało zlikwidowane. Jest też możliwe na Malcie, który to kraj uchodzi za podatkowy raj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cel – oskładkować zleceniobiorców. Reforma już w 2022 roku?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA