CBA zatrzymało byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

• Trzy osoby, m.in. były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zostały zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Korupcyjnego (CBA).
• Działania dotyczą m.in. udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBA zatrzymało byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 lip 2016 9:10


Przeszukiwanych jest 20 miejsc w Polsce, m.in. siedziba NCBR – podał.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA wyjaśnił, że działania dotyczą m.in. „udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wręczania i przyjmowania łapówek”.

„Ze względu na dobro śledztwa to wszystko, co w tej chwili możemy powiedzieć” – zaznaczył Kaczorek.

- Z faktami się nie polemizuje. NCBR jest w fazie przekształceń zarówno osobowych, jak i strukturalnych - skomentował we wtorek podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister nauki Piotr Dardziński, zapytany o zatrzymanie byłego szefa NCBR. Przypomniał jednocześnie, że NCBR od kilku miesięcy ma nowego dyrektora.
W maju minister nauki Jarosław Gowin - przedstawiając bilans rządów PO-PSL mówił, że prowadzony przez resort nauki audyt potwierdził nieprawidłowości w grupie programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem było skierowanie wniosku o wszczęcie czynności przez CBA.

Jak przypomniał Gowin przeprowadzenie audytu w NCBR zleciła w ostatnich dniach swojego urzędowania poprzednia minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Audyt potwierdził nieprawidłowości związane przede wszystkim z grupą programów BRIdge, których celem było wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

- Tam doszło do takiej sytuacji, jak przekroczenie o 90 mln złotych kwoty umów na finansowania. Tych 90 mln w budżecie NCBR nie ma - mówił w maju minister nauki Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.