CBA sprawdza spółki Synthos i Barlinek, należące do miliardera Michała Sołowowa

• Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do biur spółek Synthos i Barlinek.
• Firmy należą do miliardera Michała Sołowowa.
• Na polecenie prokuratury krajowej zatrzymano wieloletniego współpracownika biznesmena, byłego dyrektora i prokurenta Echo Investment Krzysztofa K.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBA sprawdza spółki Synthos i Barlinek, należące do miliardera Michała Sołowowa

Wcześniej agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, m.in. byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach szerokiej akcji, nadzorowanej przez warszawski Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, przeszukanych zostało 20 miejsc w Polsce.

Jak wylicza "Gazeta Wyborcza", funkcjonariusze weszli m.in. do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Wydziału Inżynierii Politechniki Warszawskiej, a także siedziby spółek powiązanych z zatrzymanym Krzysztofem K., w tym należących do Michała Sołowowa Synthosu w Oświęcimu, kieleckiego Barlinka czy byłej już spółki miliardera Echo Investment.

Krzysztof K. "nie pełni obecnie w Synthos żadnej funkcji, a do 25 maja 2016 roku był członkiem Rady Nadzorczej firmy" - poinformowała spółka.

Działania CBA dotyczą m.in. udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wręczania i przyjmowania łapówek - informuje "GW".

Jak przypomina "GW", z wielomilionowego wsparcia NCBiR korzysta m.in. Synthos. Barlinek jest z kolei liderem konsorcjum realizującego finansowany przez NCBiR projekt "Podniesienie efektywności wykorzystania surowca drzewnego w procesach produkcji w przemyśle", którego głównym celem jest "podniesienie efektywności wykorzystania surowca iglastego i liściastego w przemyśle drzewnym na przykładzie producenta deski podłogowej".

Echo Investment poinformowało "Gazetę Wyborczą", że spółka nigdy nie korzystała z funduszy NCBiR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.