Business Centre Club wyznaczył przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego

Business Centre Club wskazał swoich członków Rady Dialogu Społecznego. Do Rady wejdą obecny wiceprzewodniczący Komisji Trójstronnej Wojciech Warski, szef zespołu dialogu społecznego w KT Zbigniew Żurek oraz czworo ekspertów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Business Centre Club wyznaczył przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

7 paź 2015 9:44


Obowiązująca od 11 września ustawa o RDS zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Tak jak w KT w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków Rady - premiera.

BCC wskazała do Rady przewodniczącego Konwentu BCC Warskiego, wiceprezesa Żurka oraz czworo ekspertów: członka Konwentu BCC Grażynę Majcher-Magdziak, Witolda Michałka, Łukasza Bernatowicza i Jana Stefanowicza.

Czytaj też: Były wiceminister pracy w pierwszym składzie Rady Dialogu Społecznego

Komisja Trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. Po ośmiu członków zgłosiły już prezydentowi OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" a po sześciu pozostałe organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego. Swoich członków RDS nie przedstawił jeszcze rząd.

Również prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.