Budka: Postulujemy o bezpłatną pomoc prawną dla młodych podejmujących pierwszą pracę

Minister Borys Budka chce by młodzi mieli dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Budka: Postulujemy o bezpłatną pomoc prawną dla młodych podejmujących pierwszą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 cze 2015 14:27


Postulujemy, aby system bezpłatnej pomocy prawnej dostępny był także dla osób młodych, do 26. roku życia - powiedział minister sprawiedliwości Borys Budka. Jak dodał osoby, które często po raz pierwszy podejmują pracę, chcą takiej pomocy.

Nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym pracuje sejmowa podkomisja.

Środki w budżecie są wystarczające

Budka powiedział, że poprawka dotycząca osób młodych została zarekomendowana przez resort sprawiedliwości i - jak dodał - ma nadzieję, że zostanie przyjęta przez posłów. "Jestem przekonany, że środki które zabezpieczyliśmy w budżecie będą wystarczające na objęcie bezpłatną pomocą również osób młodych do 26. roku życia" - ocenił minister.

"Granica 26. roku życia wydała się najbardziej słuszna; pojawia się ona również na przykład w przepisach dotyczących pomocy społecznej i kwestii związanych z możliwością dofinansowania studiów" - zaznaczył Budka. Podkreślił, że wprowadzenie takiej zmiany "nie wygeneruje żadnych dodatkowych skutków dla budżetu państwa".

Przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO) powiedział, że w odniesieniu do młodych ludzi pomoc ma objąć przede wszystkim osoby rozpoczynające pracę zawodową, które zawsze są w słabszej pozycji na rynku pracy. "Często osoby te dostają umowy śmieciowe, więc będą one mogły przyjść do punktu pomocy i skonsultować, czy proponowana im umowa jest zgodna z prawem" - wyjaśnił.

Obniżony wieku seniorów uprawnionych do pomocy

Maciaszek poinformował, że kolejnym z postulatów, który zyskał wstępną akceptację posłów, jest propozycja obniżenia wieku seniorów uprawnionych do nieodpłatnej pomocy z 75. do 65. roku życia.

Jak dodał, osoby ok. 65. roku życia są tuż przed przejściem na emeryturę. "Osoby te mają zwykle wiele pytań związanych z tym przejściem. W tej kategorii jest też dużo spraw związanych z kwestiami ubezpieczeń społecznych i opieki społecznej. Ponadto seniorzy są dziś narażeni na bardzo agresywny marketing niektórych firm handlowych, przez co wpadają nawet w kłopoty finansowe" - powiedział.

"Podkomisja będzie kończyła prace nad projektem w czwartek, dopiero wówczas będzie można mówić o ostatecznym kształcie naszego sprawozdania dotyczącego tego projektu, po jego zatwierdzeniu przez podkomisję" - zastrzegł Maciaszek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.