Brytyjscy pracodawcy zapłacą za zatrudnianie specjalistów spoza UE?

Brytyjskie firmy mogą być zmuszone do uiszczenia corocznej opłaty w wysokości 1 tys. funtów za każdego zatrudnionego specjalistę spoza Unii Europejskiej, jeśli Home Office przyjmie rekomendacje rządowego komitetu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brytyjscy pracodawcy zapłacą za zatrudnianie specjalistów spoza UE?

PODZIEL SIĘ


Autor: Business Insider/JP

20 sty 2016 15:13


Propozycja została złożona 19 stycznia przez Komitet Doradczy ds. Migracji. Nawiązuje do postulatu premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczącego ograniczenia liczby wykwalifikowanych imigrantów w UK.

– Stephen Buckley, pracownik londyńskiego start-upu Potato uważa, że tysiąc funtów to psie pieniądze, biorąc pod uwagę pensje, które wchodzą w grę. Nie powstrzymają one korporacji przed zatrudnianiem obcokrajowców. Jednak firmy z niewielkim marginesem mogą inaczej patrzeć na ten dodatkowy tysiąc funtów – relacjonuje Business Insider.

Zdaniem komitetu doradczego zebrane fundusze – a może to być ok. 250 mln funtów – będą mogły pomóc rodzimym pracowników w edukacji.

- Zwiększenie kosztów zatrudnienia zagranicznego specjalisty przez zwiększenie opłat powinno doprowadzić do większych inwestycji w brytyjskich pracowników i zredukować migrację zarobkową – mówi David Metcalfe, przewodniczący komitetu.

Jego zdaniem dzięki temu rozwiązaniu imigracja wykwalifikowanych pracowników do Wielkiej Brytanii ma zmniejszyć się o 18 proc.

Nie wszyscy pochwalają rekomendację.

- Ta propozycja znacząco zwiększy koszty sponsorowania pracowników spoza UE. To praktycznie zniszczy funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw w inżynierii, produkcji i technologii – ocenia z Annabel Mace, menedżer imigracji biznesowej w Squire Patton Boggs, międzynarodowej kancelarii prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.