Brexit, UE: Bruksela będzie walczyć mocno o prawa pracowników

Są pierwsze przecieki dotyczące strategii negocjacyjnej Komisji Europejskiej w sprawie Brexitu. Zdaniem agencji Reuters stanowisko UE będzie sztywne, także w temacie pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit, UE: Bruksela będzie walczyć mocno o prawa pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

21 kwi 2017 12:27


• Według Reutersa bardzo możliwe, że Bruksela będzie chciała zachowania praw pracowniczych osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Także decydowania o sporach przez sądownictwo Wspólnoty.

• Komisja może wymagać od Londynu nawet wieloletniego respektowania praw, w tym socjalnych, pracujących już na Wyspach Europejczyków.

• O tym, jakie będzie stanowisko UE mają zdecydować liderzy Unii na szczycie w Brukseli, który odbędzie się 29 kwietnia br.

Reuters dotarł do pierwotnych zapisów stanowiska Komisji Europejskiej, które przygotowano na zbliżające się negocjacje dotyczące Brexitu. Sugerują one trudna przeprawę Brytyjczyków. Zgodnie z Traktatami Europejskimi Londyn i Bruksela mają dwa lata na wypracowanie kompromisu.

Stanowisko Komisji, jeśli wierzyć agencji Reuters, jest bardzo twarde i nastawione na ochronę praw Europejczyków, którzy pozostaną na Wyspach. Kluczowym elementem mają tu być prawa związane z pracą.

Czytaj też: Brexit, a sprawa polska

- Pracujący w Wielkiej Brytanii mają pozostać pod całkowitą kontrolą europejskich praw pracowniczych - pisał w piątek (21 kwietnia) Financial Times (FT). - Co więcej, mają one ich obejmować do końca ich życia a ich ochroną ma się zajmować sądownictwo europejskie, nie brytyjskie.

Londyn, jako jedno z kluczowych miast Brytanii, głosował przeciwko Brexitowi w 2016 roku, źródło: unsplash.com Londyn, jako jedno z kluczowych miast Brytanii, głosował przeciwko Brexitowi w 2016 roku, źródło: unsplash.com

Co prawda informacji agencji Reuters nie potwierdził w piątek Michel Barnier, główny negocjator z ramienia Komisji, ale mówił w tonie, który sugeruje mocne stanowisko.

- Będziemy nalegać, by Londyn nadal wywiązywał się z podstawowych europejskich wartości dotyczących zatrudnienia - powiedział dla FT urzędnik.

Wydatki Wielkiej Brytanii mogą nadal być wysokie

Jeśli przeszłaby propozycja Brukseli i Londyn został w wyniku negocjanci zmuszony do przyjęcia propozycji zarysowanej przez Reutersa, budżet Zjednoczonego Królestwa może jeszcze długo odczuwać lata członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.