Brexit: Co z Polakami pracującymi w Wielkiej Brytanii? Ministerstwo będzie pracować nad rozwiązaniami

• Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE.
• Szanujemy decyzję obywateli Wielkiej Brytanii, nie oznacza ona jednak zakwestionowania projektu europejskiego - informuje MSZ.
• Konieczne jest podjęcie reform UE, Polska będzie aktywnym członkiem tego procesu - podało MSZ.
• Ministerstwo będzie dążyć do wypracowania rozwiązania gwarantujących pracującym na wyspach Polakom nabyte przez nich prawa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit: Co z Polakami pracującymi w Wielkiej Brytanii? Ministerstwo będzie pracować nad rozwiązaniami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 cze 2016 9:45


Czwartkowe referendum rozstrzygnęło o wyjściu Wlk. Brytanii z UE. Według podanych w piątek (24 czerwca) ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się za opuszczeniem przez och kraj UE.

"Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki, tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli" - głosi oświadczenie MSZ.

Podkreślono w nim, że możliwość opuszczenia UE została przewidziana w unijnych Traktatach i teraz "czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków".

"Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron" - podkreślono w oświadczeniu MSZ.

Czytaj też: Jakie są korzyści, a jakie zagrożenia związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE?

Zapewniono w nim "obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE" strona polska będzie dążyć do "wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa".

MSZ podkreśliło, że negatywny wynik referendum w Wielkiej Brytanii "nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego".

"Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE" - oświadczył resort spraw zagranicznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.