Brazylijska policja aresztowała wiceprezesa Facebooka

Diego Dzodan, dyrektor Facebooka w Ameryce Łacińskiej został aresztowany przez funkcjonariuszy São Paulo po żądaniu ujawnienia prywatnych wiadomości jednego z użytkowników aplikacji WhatsApp.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brazylijska policja aresztowała wiceprezesa Facebooka

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

3 mar 2016 9:44


Dzogan został aresztowany na polecenie sędziego północno-wschodniego stanu Brazylii, Sergipe. Jest oskarżony o ignorowanie sądowych poleceń podczas śledztwa w sprawie zorganizowanej przestępczości i handlu narkotykami.

Problem związany jest jednak nie z Facebookiem, a z WhatsAppem, aplikacją kupioną przez Facebooka w 2014 roku. Aplikacji używa ok. 200 mln Brazylijczyków.

Według oficjalnego stanowiska Facebooka, firmy działają niezależnie, „więc decyzja o aresztowaniu pracownika innej firmy jest wyjątkowo nieuzasadnionym krokiem”.

Z kolei pracownicy WhatsApp oświadczyli, że „zrobili wszystko, co w ich mocy, mając do wykorzystania taką a nie inną architekturę serwisu”. Czują się rozczarowani decyzją, ponieważ „firma nie mogła dostarczyć informacji, których nie posiada”.

Areszt w Brazylii („więzienie zapobiegawcze”) zwykle trwa poniżej tygodnia, jednak może zostać przedłużony.

Aresztowanie wpisuje się w debatę na temat prawa urzędników do wglądu w dane w korespondencje użytkowników.

W Stanach Zjednoczonych Apple walczy z rządem o specjalne narzędzie mające pozwalać na łamanie zabezpieczeń iPhone’ów. Śledczy chcą odzyskać korespondencję z urządzenia jednego z napastników zeszłorocznej strzelaniny w San Bernardino w stanie Kalifornia.

Facebook miał już podobne problemy z brazylijskimi władzami. W grudniu 2015 r. po odmowie współpracy z policją, WhatsApp został na mocy sądowego nakazu zablokowany na ok. 12 godzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.