×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Brazylia. Kraj w recesji szuka sposobów na niższe koszty pracy

  • Autor: GP
  • 27 cze 2017 12:36

Brazylijski parlament proceduje poważne zmiany prawa pracy. Opór społeczny jest duży, że na ulice w kwietniu wyszło 40 milionów ludzi. Nowelizacje prawa w czerwcu trafiły do parlamentu.

Brazylia. Kraj w recesji szuka sposobów na niższe koszty pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Głównym powodem koniecznych reform jest wysokie bezrobocie, które w rok podniosło się o ponad dwa proc.

• Częścią proponowanych w Brazylii zmian jest ograniczenie roli związków zawodowych w relacjach między pracownikiem a pracodawcą, co naturalnie wzbudza sprzeciw organizacji związkowych.

• Ricardo Antunes, ekspert socjologii i prawa pracy podkreśla, że to co dzieje się w Brazylii, to część światowego procesu liberalizacji prawa pracy.

 

W największym kraju Ameryki Południowej gospodarka zmaga się z potężnym kryzysem i bezrobociem. W przeciągu 12 miesięcy (od kwietnia 2016 do kwietnia 2017 roku) stopa bezrobocia w tym kraju wzrosła z 11, 2 proc. do 13,6, a w marcu br. sięgnęła szczytu jakim była wartość tego kluczowego wskaźnika na poziomie 13,7 proc.

Szacuje się, że w całym kraju bez zatrudnienia jest 14,2 miliona osób. Taki stan rzeczy popchnął władze do przeprowadzenia w kraju drastycznej reformy prawa pracy, która jednak natrafiła na potężny opór wśród pracowników.

Protesty trwają od marca

Związki zawodowe, choć jeszcze nie do końca było wiadomo z czym będą walczyć, mobilizują pracowników na ulicach od marca. 28 kwietnia udało się w liczącym ponad 200 milionów ludzi kraju wyprowadzić na ulice około 40 milionów pracujących.

- Liberalizacja prawa pracy (formy zatrudnienia) przeszła przez niższą izbę parlamentu - akcentował komentujący sprawę portal equaltimes.org. - Nadal jednak są procedowane w parlamencie kraju płace (najniższa krajowa) i zasady kodeksu pracy.

Reforma ma bardzo różne aspekty, które są w kilku projektach nowelizacji prawa. Jeden z nich np. kładzie nacisk na wprowadzenie bardziej bezpośrednich rozmów miedzy indywidualnym pracownikiem a pracodawcą, z wykluczeniem z nich związku zawodowego.

Zmieniane mają być także regulacje pracy w dni wolne i święta.

Tymczasem opór społeczny rośnie

Brazylijczykom bardzo nie podoba się sytuacja. Sondaże nastrojów społecznych są niekorzystne dla proponowanych zmian. - 71 proc. obywateli nie chce także proponowanych zmian dotyczących emerytur, a 64 proc. widzi całość reform, jakie zaproponowało środowisko wokół prezydenta i premiera jako ułatwiające życie firmom i pracodawcom, a nie pracującym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brazylia. Kraj w recesji szuka sposobów na niższe koszty pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA