PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Branża TSL apeluje. Pracownik ze wschodu potrzebny od zaraz

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 29 sie 2019 11:58

Transportowcy liczą, że Polska podejmie wyzwanie i zawalczy o kierowców-pracowników ze wschodu. Branża TSL obawia się, że powolna polska biurokracja odstraszy kolejnych migrujących za pracą.

Branża TSL apeluje. Pracownik ze wschodu potrzebny od zaraz
Polscy przewoźnicy (szczególnie z sektora MŚP) nie będą wstanie konkurować zarobkami z zachodnim sąsiadem, który liczy na kierowców i pracowników ze wschodu. (fot. pxhere.com/domena publiczna)
REKLAMA
  • Zapotrzebowanie na kierowców w Polsce stale rośnie. Dużą część pokrywających to zapotrzebowanie stanowią migranci z krajów spoza UE.
  • Polscy przewoźnicy nie mają wątpliwości, że to jeden z trudniejszych okresów dla rodzimej branży transportowej, bo wielu z kierujących niebawem będzie mogło pracować za Odrą.
  • Wobec tego wyzwania Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) proponuje administracji uproszczenie procedury dla obcokrajowców, bo obecne są pietą achillesową naszej biurokracji.

Od kilku lat lawinowo rośnie liczba cudzoziemców, którzy rozpoczynają pracę w Polsce. Znaczna większość z nich migranci zza wschodniej granicy. Dla branży TSL - zmagającej się z poważnym deficytem kadrowym - to szansa na obsadzenie wakatów, których liczba w najbliższym czasie może wzrosnąć nawet do 200 tys.

Niestety migranci ze Wschodu mogą nie zaspokoić rosnących potrzeb, szczególnie w obliczu zmian za zachodnią granicą. Przypomnijmy choćby, że Niemcy od 2020 r. będą ułatwiać przyjmowanie do pracy obywateli państw spoza UE.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konkurencyjne zarobki sąsiada to nie jedyny powód, dla którego obcokrajowcy chcą opuścić Polskę. Według ostatnich doniesień NIK, polska administracja publiczna w żaden sposób nie jest przygotowana do przyjmowania wniosków cudzoziemców. Brakuje sprawnej, rzetelnej i terminowej obsługi, nie dysponujemy dokumentami regulującymi politykę naszego kraju w zakresie kształtowania migracji, a to tylko nieliczne z uchybień, które skutecznie zniechęcają przybyszów zza Buga do ubiegania się o pobyt w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Branża TSL apeluje. Pracownik ze wschodu potrzebny od zaraz

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Benek 2019-08-29 18:12:33

    Do administracji zatrudniajcie osoby niepełnosprawne, są w szkołach wyższych. Póki jeszcze są wolne kadry i masowo nie poszły do dużych korporacji, przedsiębiorstw, bo idzie zmasowana akcja dotycząca zatrudniania, profitów, możliwości. Za jakiś czas może braknąć wykształconych osób niepełnosprawnych, bo są jeszcze na etapie szkół wyższych, choć nie jest powiedziane, że kandydata nie można zatrudnić już w czasie studiów. A druga sprawa, auta są już tak nowoczesne, że osoba z urazem lekkim ręki,czy podobnym nie może kierować ciężarówką, PFRON doposaża. Owszem osoby z epilepsją, cięższym schorzeniem nie bardzo można angażować do prowadzenia auta, ale są inne tematy,gdzie takie osoby się sprawdzą. Należy wreszcie docenić potencjał chętnych, kompetentnych osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA