PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Brak inteligentnego tachografu może odbić się na reputacji firmy transportowej

Brak inteligentnego tachografu w fabrycznie nowych pojazdach ciężarowych to najpoważniejsze z naruszeń nowego prawa transportowego UE. To wejdzie w życie 15 czerwca.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 11 cze 2019 12:35
Brak inteligentnego tachografu może odbić się na reputacji firmy transportowej
Jednym z ważniejszych elementów inteligentnych tachografów jest system lokalizacyjny, dzięki któremu automatycznie następuje rejestracja i zapis położenia pojazdu (fot. Patrick Seidler/wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
  • Cieszy w związku z nowym prawem, że w państwach członkowskich UE dokumentacja i warsztaty są przystosowane do nowych wymogów. Niestety poza Wspólnotą sytuacja wygląda gorzej.
  • Warto pamiętać o tej rożnicy, bo w przypadku awarii urządzenia w krajach trzecich kierowca ma tylko siedem dni na naprawę.
  • W publikacji o inteligentnych tachografach opowiada Mateusz Włoch z Inelo.

 

Od początku 2019 r. na polskim rynku pojawiło się 11 083 nowych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony, to o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wszystkie ciężarówki z datą pierwszej rejestracji po 15 czerwca 2019 r., muszą mieć na pokładzie inteligentny tachograf, gdyż w innym przypadku może to grozić wszczęciem postępowania dotyczącego oceny dobrej reputacji przewoźnika. Dlaczego te urządzenia są ważne w firmach? Definiują czas pracy kierowców, tak kluczowy dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dlaczego nowe prawo zmieniło wytyczne tachografów?

Nowe rejestratory zostały stworzone w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze. Mają też za zadanie usprawnić kontrole pojazdów prowadzone przez inspekcje na terenie całej UE. Ich wygląd nie odbiega od dotychczas stosowanych modeli cyfrowych, jednak jest kilka zmienionych i istotnych funkcjonalności.

Dość istotną kwestią w nowym prawie jest aktualizacja wprowadzejąca daty ważności tachografu. (fot. pixabay.com/domena publiczna)
Dość istotną kwestią w nowym prawie jest aktualizacja wprowadzejąca daty ważności tachografu. (fot. pixabay.com/domena publiczna)

Jednym z ważniejszych elementów inteligentnych tachografów jest system lokalizacyjny, dzięki któremu automatycznie następuje rejestracja i zapis położenia pojazdu w momencie rozpoczęcia i zakończenia podróży oraz co trzy godziny jazdy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak inteligentnego tachografu może odbić się na reputacji firmy transportowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA