- W czwartek 3 marca Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe dotyczące osób i firm udzielających pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną.
- Jak tłumaczył wiceminister finansów Artur Soboń, osobom fizycznym pomagającym Ukraińcom przyznane będą ulgi, a firmy będą mogły wliczyć pomoc w koszty.
- - Są to korzystne zmiany, a wprowadzenie ich jest odpowiedzią na apele płynące z wielu kierunków, w tym ze strony Crido - przyznaje Arnold Kowalski, ekspert ds. podatków osobistych w Crido.
Z zapowiedzi wiceministra finansów wynika m.in., że firmom, które udzielają pomocy uciekinierom z Ukrainy umożliwi zaliczanie takiej pomocy, niesionej za pośrednictwem szerokiego spektrum organizacji, do kosztów uzyskania przychodów.
Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych. Skorzystają na tym przedsiębiorcy (lekarze, weterynarze), którzy w ramach swojej działalności chcą pomagać i oferować swoje usługi za darmo obywatelom Ukrainy.
- O ile faktycznie wprowadzone rozwiązania zwolnią z obciążeń świadczenia uzyskiwane przez pracowników i ich rodziny związane z pomocą w zmianie miejsca zamieszkania, a także pozwolą na zaliczenie wartości tej pomocy do kosztów podatkowych albo na pomniejszenie podstawy opodatkowania jako preferowanej darowizny, to należy ocenić je jako pozytywne i efektywne. Bowiem w takiej sytuacji faktycznie wartość pomocy nie będzie obciążona daninami publicznymi - przyznaje Katarzyna Kosicka-Polak, partner zarządzający, radca prawny w kancelarii MKZ Partnerzy.
Zmiany w PIT i CIT
Kolejnym z elementów zmian ma być umożliwienie zaliczenie do kosztów podatkowych – zarówno w PIT, jak i CIT – wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy przekazywane:
- organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
- jednostkom samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.
Czytaj też: 100 ofert pomocy dla Ukraińców od miast, firm i organizacji z całej Polski
Arnold Kowalski, ekspert ds. podatków osobistych w Crido przypomina, że już teraz większość przekazywanych darowizn może być odliczona od dochodu podlegającego opodatkowaniu PIT, pod warunkiem że zostanie przekazana za pośrednictwem organizacji pozarządowej.
- Zwolnienie będzie przysługiwać, gdy darowizny trafiają na działalność pożytku publicznego. Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie przewiduje bardzo szeroki zakres zadań, które mieszczą się w definicji takiej działalności. Wprost wymienione są w niej np. pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą lub działalność na rzecz integracji cudzoziemców - wyjaśnia.
Jak podkreśla, wątpliwości mogą pojawić się jedynie w szczególnych sytuacjach, np. gdy darowizny są przekazywane na cele obronności państwa i działalności sił zbrojnych Ukrainy – nasze przepisy ograniczają się do wspierania sił Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym wyposażenie pracownika w kamizelkę kuloodporną i podobny sprzęt, nawet za pośrednictwem NGO-su, może więc nie mieścić się w zakresie zwolnienia.
Pomoc przez NGO
- Jeśli otrzymane świadczenie kwalifikuje się do świadczeń z pomocy społecznej, dla osoby obdarowanej jest ono wolne od podatku. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej organizują ją nie tylko organy administracji rządowej i samorządowej, ale też współpracujące z nimi w tym zakresie organizacje społeczne i pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne i prawne. Zatem z dużym prawdopodobieństwem pomoc przekazana za pośrednictwem NGO nie będzie skutkowała opodatkowaniem osoby, która ją otrzymuje - komentuje dalej.
I zaznacza, że jeśli jednak pomoc zostanie przekazana bezpośrednio, osoba obdarowana może podlegać w związku z otrzymaną darowizną podatkowi od spadków i darowizn, jeśli jej wartość przekracza kwotę 4902 zł. Jeśli darowizn między tymi samymi osobami jest więcej, ich wartość nie może przekroczyć tego progu w okresie 5 lat. Podatek od nadwyżki podlega opodatkowaniu stawkami wynoszącymi od 12 proc. do 20 proc.
Więcej o zaproponowanych przez resort finansów zmianach przeczytasz TUTAJ
- W kontekście dotychczasowej linii interpretacyjnej w szczególności duże ryzyko opodatkowania dla pracownika-obywatela Ukrainy wystąpi, gdy otrzyma on świadczenie w postaci np. udostępnionego nieodpłatnie mieszkania – ono może zostać potraktowane nie jako darowizna, lecz jako nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy. W praktyce ta forma pomocy może generować ryzyko najwyższych należności podatkowych, o ile nie wejdą w życie żadne zmiany w przepisach - przestrzega.
Jednak Artur Soboń zapewnia, że nowe przepisy zwolnią z PIT wszelkie świadczenia niezależnie od ich rodzaju (pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne).
- Ustawa nie będzie tych świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji, w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych - tłumaczy wiceminister Soboń.
Część rozwiązań na bazie starych przepisów
Katarzyna Kosicka-Polak przypomina, że już wcześniej pracodawcy mogli pokrywać koszty przeprowadzki pracownika oraz jego rodziny do miejsca zatrudnienia – zarówno z innego miasta, jak i z innego kraju. Mogło to dotyczyć np. wysokiej klasy specjalistów. Nie ma powodu aby inaczej traktować ponoszenie na rzecz pracownika wydatków dotyczących sprowadzenia jego najbliższej rodziny do miejsca pracy.
- Moim zdaniem takie wydatki są dla pracodawcy kosztem podatkowym – tak jak inne składniki wynagrodzenia i pakietów świadczeń niematerialnych, służących wynagrodzeniu pracownika i związania go z firmą - komentuje Katarzyna Kosicka-Polak.
Jak dodaje, jednak świadczenie takie po stronie pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu oraz obciążeniu składkami ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo pracodawca wykonując usługi dotyczące transportu, czy zakwaterowania rodziny pracownika (także przez finansowanie takich świadczeń) podlega z tego tytułu opodatkowaniu VAT – tzn. musi naliczyć i odprowadzić podatek VAT od takich usług, przy czym może jednocześnie odliczyć podatek naliczony z faktur zakupu tych usług wystawionych przez ich dostawców.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)