×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Biznes prosił, rząd posłuchał. Skorzystają firmy i zwykli ludzie

Firmy, które od 24 lutego 2022 do 31 grudnia 2022 roku będą wspierały uciekinierów z Ukrainy, poniesione na ten cel wydatki będą mogły wrzucić sobie w koszty uzyskania przychodów. Z kolei osoby korzystające z tej pomocy nie będą musiały płacić podatku dochodowego. - Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania oceniam pozytywnie - komentuje Katarzyna Kosicka-Polak, partner zarządzający i radca prawny w kancelarii MKZ Partnerzy.

Biznes prosił, rząd posłuchał. Skorzystają firmy i zwykli ludzie
Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych. (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)
REKLAMA
  • W czwartek 3 marca Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe dotyczące osób i firm udzielających pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną.
  • Jak tłumaczył wiceminister finansów Artur Soboń, osobom fizycznym pomagającym Ukraińcom przyznane będą ulgi, a firmy będą mogły wliczyć pomoc w koszty.
  • - Są to korzystne zmiany, a wprowadzenie ich jest odpowiedzią na apele płynące z wielu kierunków, w tym ze strony Crido - przyznaje Arnold Kowalski, ekspert ds. podatków osobistych w Crido.

Z zapowiedzi wiceministra finansów wynika m.in., że firmom, które udzielają pomocy uciekinierom z Ukrainy umożliwi zaliczanie takiej pomocy, niesionej za pośrednictwem szerokiego spektrum organizacji, do kosztów uzyskania przychodów.

Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych. Skorzystają na tym przedsiębiorcy (lekarze, weterynarze), którzy w ramach swojej działalności chcą pomagać i oferować swoje usługi za darmo obywatelom Ukrainy.

- O ile faktycznie wprowadzone rozwiązania zwolnią z obciążeń świadczenia uzyskiwane przez pracowników i ich rodziny związane z pomocą w zmianie miejsca zamieszkania, a także pozwolą na zaliczenie wartości tej pomocy do kosztów podatkowych albo na pomniejszenie podstawy opodatkowania jako preferowanej darowizny, to należy ocenić je jako pozytywne i efektywne. Bowiem w takiej sytuacji faktycznie wartość pomocy nie będzie obciążona daninami publicznymi - przyznaje Katarzyna Kosicka-Polak, partner zarządzający, radca prawny w kancelarii MKZ Partnerzy.

Zmiany w PIT i CIT

Kolejnym z elementów zmian ma być umożliwienie zaliczenie do kosztów podatkowych – zarówno w PIT, jak i CIT – wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy przekazywane:

- organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
- jednostkom samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.

Czytaj też: 100 ofert pomocy dla Ukraińców od miast, firm i organizacji z całej Polski

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biznes prosił, rząd posłuchał. Skorzystają firmy i zwykli ludzie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA