Likwidacja telepracy i zastąpienie jej pracą zdalną, umożliwienie pracy zdalnej tylko za zgodą pracownika czy wyłączenie odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo pracowników zdalnych – to tylko kilka zmian zaproponowanych w pierwszym projekcie uregulowania pracy zdalnej.

- Jak zauważa Ewa Gawrysiak, przeniesienie odpowiedzialności za warunki bhp miejsca pracy z pracodawcy - który zazwyczaj nie na nie faktycznego wpływu - na pracownika, jest dobrym kierunkiem zmian.
- Pracodawca będzie miał prawo przeprowadzać kontrolę miejsca pracy za uprzednią zgodą zatrudnionego.
- W podobnym tonie wypowiada się Marcin Frąckowiak, ekspert BCC ds. zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy, który mówi wprost, że za bezpieczeństwo i higienę pracy nie powinien odpowiadać pracodawca, który nie jest w stanie skontrolować stanowiska pracy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało wstępną wersję projektu zmian w Kodeksie pracy, która zawiera nowe regulacje, dotyczące pracy zdalnej. Wynika z niego, że praca zdalna miałaby zastąpić przepisy Kodeksu pracy dotyczące telepracy.
Odpowiednie warunki lokalowe i techniczne
Zgodnie z projektem praca zdalna będzie świadczona poza siedzibą firmy w całości lub w części, a szczegółowe rozwiązania jej wykonywania zostaną określone w porozumieniu pracowników z pracodawcami lub ze związkami zawodowymi. Propozycja zmiany prawa dopuszcza również określenie zasad wykonywania pracy zdalnej indywidualnie w umowie o pracę.
- Z reguły będzie ona możliwa wyłącznie za zgodą pracownika, za wyjątkiem takich sytuacji jak chociażby epidemia. Warunkiem są „warunki lokalowe i techniczne do jej wykonywania”. Czym są te warunki? Kto ma je oceniać? Na jakiej podstawie? Te i podobne pytania pozostają na razie bez odpowiedzi – komentuje Ewa Gawrysiak, sales and end user marketing manager w TenCate Protective Fabrics, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Nowelizacja określa natomiast obowiązek złożenia przez pracownika oświadczenia, gwarantującego, że jego stanowisko pracy zapewnia mu bezpieczne warunki pracy. Jak zauważa Ewa Gawrysiak, przeniesienie odpowiedzialności za warunki bhp miejsca pracy z pracodawcy - który zazwyczaj nie na nie faktycznego wpływu - na pracownika, jest dobrym kierunkiem zmian.


KOMENTARZE (0)