- KDS
- •9 gru 2022 14:36
Jeśli resort pracy dotrzyma słowa, to od nowego roku pracownicy zyskają więcej wolnego. Dodatkowe urlopy wprowadza unijna dyrektywa work-life balance, którą nasz rząd musi wprowadzić do polskiego prawa. W sumie urlopowa pula powiększy się o co najmniej siedem dodatkowych dni wolnych.

Unijna dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. Work-Life Balance Directive) miała wejść w życie w sierpniu 2022. Resort pracy, który zajmuje się wdrożeniem przepisów, nie wyrobił się w terminie. Zapewnia, że nowe przepisy będą obowiązywały od 2023 roku.
Zgodnie z nimi pracownicy będą mogli korzystać z nowych typów urlopów. To m.in. urlop opiekuńczy czy urlop od siły wyższej. O jakie dni wolne chodzi?
Urlop opiekuńczy na zapewnienie opieki bliskim osobom
Urlop opiekuńczy będzie przysługiwał osobom, które będą musiały zapewnić opiekę lub wsparcie członkowi rodziny (córki, syna, matki, ojca lub małżonka) lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki albo wsparcia z poważnych względów medycznych.
Czytaj więcej: Ostatnie miesiące mogą być złą wróżbą dla rynku pracy. Niepokojące dane
Długość urlopu opiekuńczego to 5 dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego. Urlop ten będzie bezpłatny. By z niego skorzystać pracownik, będzie musiał złożyć wniosek nie później niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Siła wyższa w pilnych sprawach rodzinnych
Kolejnym nowym rodzajem urlopu będzie tzw. urlop od siły wyższej. To zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin.
Za czas przebywania na tym zwolnieniu pracownik będzie otrzymywał 50 proc. wynagrodzenia. Pracodawca będzie zobowiązany udzielić zwolnienia na wniosek pracownika najpóźniej w dniu korzystania z urlopu od siły wyższej.
Dłuższy urlop rodzicielski
Pracownicy rodzice zyskają prawo do dłuższego urlopu rodzicielskiego. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancję 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.


Słowa kluczowe
- urlop
- work-life balance
- prawo pracy
- urlop opiekuńczy
- urlopy
- urlop rodzicielski
- urlop od siły wyższej
- dni wolne
KOMENTARZE (60)