Będzie możliwy powrót do zawodu osób usuniętych dyscyplinarnie

Właśnie wchodzą w życie nowe przepisy pozwalające ubiegać się - po spełnieniu określonych warunków - o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego przez osoby skreślone wcześniej z tej listy z powodów dyscyplinarnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie możliwy powrót do zawodu osób usuniętych dyscyplinarnie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 sie 2014 15:08


Nowelizację przygotowano w Rządowym Centrum Legislacji. Dotyczy kilku ustaw - w tym Prawa o adwokaturze - i jest dostosowaniem przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r.

Nowe regulacje dotyczą samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych.

TK orzekł w 2010 r., że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją i nadmiernie rygorystyczne. "Powoduje to, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...) nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu" - uzasadniał wtedy swój wyrok Trybunał.

Wskazywano, że dyscyplinarne usunięcie z listy następuje z różnych przyczyn - nie tylko merytorycznych, ale też formalnych, jak np. niepłacenie składek członkowskich należnych samorządowi.

W związku z tym w nowelizacji przewidziano przywrócenie osobie odwołanej albo skreślonej z listy członków danego samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowne powołanie na stanowisko albo ponowny wpis na tę listę.

Zapewniono także możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadzono instytucję zatarcia wpisu o orzeczonej najsurowszej karze dyscyplinarnej, czyli zakazie wykonywania zawodu.

Wchodzące w życie przepisy zakładają weryfikację kwalifikacji posiadanych przez osoby, które po skreśleniu z listy albo odwołaniu, chcą wrócić do wykonywania zawodów prawniczych. Aby nie zaniżać jakości wykonywanych usług prawniczych, w stosunku do osób, które wracają do zawodu po orzeczeniu dyscyplinarnym, i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat przewidziano konieczność ponownego złożenia egzaminu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.