×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Będzie dodatkowy kilkutygodniowy urlop. Pytanie, czy opłaci się go wziąć

 • jk
 • 9 lut 2023 20:00

Unijna dyrektywa dotycząca równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada wprowadzenie dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców. 53 proc. pracujących ojców obawia się, że pracodawca źle odebrałby skorzystanie z takiego świadczenia.

Będzie dodatkowy kilkutygodniowy urlop. Pytanie, czy opłaci się go wziąć
W 2021 roku po urlop rodzicielski sięgnął tylko co setny ojciec (fot. unsplash.com/Malte Helmhold)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Jak z wynika z badania Pracuj.pl, aż 85 proc. pracujących rodziców dobrze ocenia zbliżającą się nowelizację Kodeksu pracy. Zakłada ona wprowadzenie dodatkowego, 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego dla ojców.
 • Sytuacja nie jest jednak czarno-biała. 53 proc. pracujących ojców obawia się, że ich pracodawca źle odebrałby skorzystanie z takiego świadczenia.
 • Kontrowersje budzi kluczowy zapis regulacji, zgodnie z którym dodatkowe dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego musi być wykorzystane przez ojca. Problematyczna może być także wysokość zasiłku dla panów.

Podział obowiązków między pracującymi rodzicami w pierwszych latach życia dziecka w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Według analiz fundacji Share the Care w 2021 roku z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystała ponad połowa spośród uprawnionych do tego mężczyzn, co może dobrze rokować na przyszłość.

Jednak jak wynika z danych ZUS, po urlop rodzicielski sięgnął w tym czasie tylko co setny ojciec. Sytuacja, w której ojcowie nie wykorzystują urlopu rodzicielskiego, może negatywnie wpływać na rozwój karier matek i powroty na rynek pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Będzie dodatkowy kilkutygodniowy urlop. Pytanie, czy opłaci się go wziąć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Betka 2023-02-13 07:07:16

  Niekiedy to pracodawca nakazuje kobiecie wziąć L4-chociażby w sklepach spożywczych dużych sieci handlowych. Tam nie ma możliwości przeniesienia na inne stanowisko, gdzie nie trzeba dźwigać. Więc siłą rzeczy takie osoby siedzą w domu 2 lata.

 • Rafi 2023-02-10 09:24:48

  Jak zwykłe wszystko pięknie brzmi a rzeczywistość jest zupełnie inna.

 • Rafal 2023-02-10 08:15:16

  Byłem 16 tygodni na urlopie rodzicielskim. Po powrocie do pracy uslyszalem od szefa, że nie mam co liczyc na jakikolwiek awans czy podwyzke bo wedlug niego moje nieobecnosci nie czynią mnie zaufanym pracownikiem

  • JK 2023-02-10 09:23:29

   moja odpowiedź: drogi szefie, bardzo dziękuję za tą informację - jeżeli jednak nie otrzymam żadnej podwyżki lub premii podobnie jak koledzy, zgłaszę do PIP dyskryminację ze względu na korzystanie z uprawnień rodzicielskich. Przypomnę, że w tym wypadku do Pracodawca musi wykazać, iż nie dochodzi do dyskryminacji, a co za tym idzie, musi przedstawić dowody, iż nie traktował inaczej ze względu na nieobecności. :)

  • JK 2023-02-10 09:29:02

   tak abstrahując... problemem z powrotem na rynek pracy kobiet jest to, że wykluczają się z niego na 2 lata. 8 m-cy L4 + 12 m-cy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego + 2 miesiące urlopu zaległego... Kolejna kwestia to brak opieki nad dzieckiem - miejsce w żłobku na wagę złota. Wydłużanie urlopu... nie ma sensu, w krajach "rozwiniętych" przerwa macierzyńska jest dużo krótsza i niżej płatna, a jednak "problem wykluczenia z rynku pracy" jest mniejszy. Dlaczego? A co do Panów - niech korzystają - dlaczego nie? Można było wydłużyć urlop ojcowski i dać płatny 80%... Myślę, że normalni pracodawcy cieszą się, że Pracownik ma większa motywację do pracy (musi utrzymać bobasa) oraz odskocznię od rzeczy zawodowych.

   • Megi 2023-02-11 09:11:43

    Nikt nie musi iść od razu na 8 miesięcy chorobowego jednak to u nas kobiety /chyba że jest medyczna przyczyna/ wola sobie od chwili jak tylko się dowiedzą że są w ciąży isc na zwolnienie i niech ktoś nie mówi że bo stan zdrowia nie pozwala bo osobiście znam bardzo duża liczbę kobiet co brały l4 żeby nie chodzić do pracy siedzieć w domu bo mogą i mają lepiej płatne niż w pracy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA