PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będzie dodatkowe dofinansowanie dla zatrudniających niepełnosprawnych

 • Autor: PAP/JP
 • 6 gru 2022 16:39

Zwiększenie środków na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o dodatkowe ponad 400 mln zł rocznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Będzie dodatkowe dofinansowanie dla zatrudniających niepełnosprawnych
Dotacja na PFRON wzrośnie o niemal 60 proc. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak poinformowano w komunikacie KPRM po posiedzeniu rządu, wysokość dotacji dla PFRON na miesięczne dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ustalona zostanie na 30 proc. środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok.

"Oznacza to, że obecna wysokość dotacji w kwocie 676,5 mln zł zostanie zwiększona o ponad 400 mln zł i wyniesie 1,08 mld zł. To wzrost o prawie 60 proc." - wskazuje Kancelaria Premiera.

Czytaj też: Płacą nawet 19 tys. miesięcznie i nie trzeba umieć programować. Banki szukają ludzi do IT

Podniesiona zostanie m.in. wysokość dofinansowań dla pracodawców ze środków PFRON. Z 1950 zł do 2400 zł podniesione zostanie dofinansowanie w przypadku osób niepełnosprawnych, którzy zaliczani są do znacznego stopnia niepełnosprawności. Z 1200 zł do 1350 zł wzrośnie dofinansowanie w przypadku osób niepełnosprawnych, którzy zaliczani są do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W przypadku osób niepełnosprawnych, którzy zaliczani są do lekkiego stopnia niepełnosprawności, dofinansowanie zostanie podniesione z 450 zł do 500 zł.

Rozwiązania będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Czytaj też: Dostajesz wypowiedzenie, ale nie tracisz pracy. Jak działa wypowiedzenie zmieniające

"Wsparcie osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów rządu. Dlatego sukcesywnie zwiększamy środki na ten cel. W 2015 r. nakłady na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami wynosiły 16 mld zł, natomiast w 2022 r. już 37,5 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad 100 proc." - podkreślono w rządowym komunikacie.

W lipcu 2022 r. Rada Ministrów rozpatrzyła uchwałę strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z 20 października 2021 roku. Strona społeczna RDS wnioskowała o przywrócenie minimalnej wielkości dotacji budżetowej do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Strona społeczna zwracała uwagę, że przez wiele lat dotacja budżetowa do PFRON wynosiła 55 proc. kosztów realizacji zadania, a aktualne brzmienie przepisów pozostawia bardzo duże pole manewru. W praktyce - jak zaznaczono - kwota tej dotacji nie zmienia się istotnie od lat.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Będzie dodatkowe dofinansowanie dla zatrudniających niepełnosprawnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rafał 2022-12-10 08:58:11

  Płakać mi się chce jak czytam te mądrości w komentarzach. Żadne z was nie czytało ustawy i nie wie na co jest dofinansowanie. Niewiedza nie tłumaczy was o najmądrzejsi. Wystarczy poczytać, nie lepszy hejt.

 • Max 2022-12-08 23:08:07

  Dlaczego te pieniądze nie są przekazane bezpośrednio osobom niepełnosprawnym, tylko muszą na nie zapracować, to jest nie sprawiedliwe i nie uczciwe. PFRON powinien te pieniądze podzielić między niepełnosprawnych a nie wspomagać pracodawców

 • zonzogonzo 2022-12-08 16:18:14

  problem z zatrudnieniem niepełnosprawnych by się skończył gdyby kwestie dofinansowania była tajna dla pracodawcy, czyli wypłacana zatrudnionemu i mógłby on wybrać, czy chce korzystać z ochrony , urlopu i krótszego dnia pracy, czy chce konkurować na równi z resztą.

 • Rencistka 2022-12-08 15:18:58

  Mam stopień umiarkowany i tylko dzięki specyficznym umiejętnościom mogę pracować zdalnie, a i tak ciężko, do lekarza problem zwolnić się raz na kilka mcy, krzywo patrzą na dodatkowy urlop, inni zdrowi ludzie więcej chodzą na l4 bo ja prawie w ogóle zaraz byłoby podejrzanie i pierwsza do zwolnienia. Pracodawcy nie zdają sobie sprawy ile maja zniżki na pfron a dofinansowanie za pracownika ma duże obostrzenia. Widza w nas tylko chorych pracowników którzy za chwile pójdą na l4. Kobiety w ciąży i matki non stop są teraz na l4 po kilka lat nieobecne w pracy. Kombinatorów tez nie brakuje. Renty są niskie i ciagle przedłużane lub nie, a pracy brakuje za wyj sprzątaczki i ochroniarza. Nie mówiąc o tym ze jednak czasem mamy prawo zle się czuć, często czuje ze to ponad moje siły nawet zdalnie z domu a co dopiero praca fizyczna??? Podobno tylko 2% rencistów pracuje, nic dziwnego przy takim podejściu rządu i pracodawców

 • Iwa 2022-12-08 07:34:39

  Bo kasę to pracodawca chętnie przytuli ale już przestrzegać prawa związanego z zatrudnieniem niepełnosprawnych nie bardzo ma ochotę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA