Będzie 6-dniowy tydzień pracy?

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy, dzięki którym za pracę w soboty, lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie 6-dniowy tydzień pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

8 wrz 2014 15:12


Jak wyliczyli pomysłodawcy zmian, grupa posłów PO, dodatek wyniósłby 114 zł, w przypadku osób zarabiających średnią krajową. Tymczasem związkowcy ostrzegają – w ten sposób pracodawcy otrzymają narzędzie do przywrócenia sześciodniowego tygodnia pracy.

Czytaj też: Kolejny milioner jest za trzydniowym tygodniem pracy

Dodatek furtką do 6-dniowego tygodnia pracy

Pomysł jednak krytykuje Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ.  ─  Ten, procedowany obecnie w Sejmie projekt oceniamy krytycznie, gdyż może doprowadzić do wprowadzenia w praktyce 6-dniowego tygodnia pracy. Ponadto, jeśli ustawodawca go przyjmie, spowoduje perturbacje dla zdrowia pracowników, ich życia rodzinnego i osobistego – mówi ekspert.

Czytaj też: Amazon werbuje ludzi do pracy. Będą pracować cztery dni w tygodniu

Jak wyjaśnia, pracodawcy chcą w ten sposób skorzystać z dodatkowego szóstego dnia pracy pracownika i jednocześnie uniknąć kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Przypomina, że obecnie jeśli pracodawca nie zrekompensuje tego dnia pracy w dniu wolnym, to może być ukarany grzywną.

Zamiast dnia wolnego – otrzymasz dodatek

Jednocześnie dodaje, że za takim scenariuszem przemawia częsta praktyka. ─ Proszę zauważyć, że w projekcie poselskim jest jeden niedookreślony zwrot, który może być wykorzystywany szeroko przez pracodawców. Mówi on, że „w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek”. Czyli, nie dzień wolny, ale dodatek. Pracodawcy bardzo często będą mogli udowadniać właśnie ten brak możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy – podkreśla ekspert OPZZ.

Mówi, że w takiej sytuacji pracownik raczej nie będzie szukał sprawiedliwości przed sądem pracy. Tymczasem, już teraz, wg Eurostatu, przynajmniej połowa Polaków pracuje przynajmniej jedną sobotę w miesiącu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ewa od 2007 mieszka w Angli. 2014-10-10 20:06:01

I jestem przeciwko wprowaczeniu 6 dniowego czasu pracy w Polsce . Pracuje w takim systemie obecnie ,ale chce wrocic do Ojczyzny.