• Ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw przekazało do konsultacji Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
• Wprowadzone zostaną dwa dodatkowe typy zezwoleń – na pracę sezonową i krótkoterminową - co uderzy m.in. w Ukraińców pracujących w Polsce. Resort twierdzi jednak, że to cena likwidacji nadużyć.
• Resort pracy proponuje też wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia dla cudzoziemców, którzy posiadają zezwolenie na pracę.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji. Celem zmian jest wdrożenie dyrektywy PE nr 2014/36/UE oraz uszczelnienie procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej.
Obywatele Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzjii, Mołdawii i Rosji mogą podejmować w Polsce pracę w każdej branży (w okresie do sześciu miesięcy w ciągu roku) bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.
W całym 2015 r. było 782 tys. 222 takich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Najwięcej obywatelom Ukrainy - 762,7 tys. W dalszej kolejności uplasowali się obywatele Mołdawii - 9575 oświadczeń, Białorusi - 5599, Rosji - 1939, Gruzji - 1366 i Armenii – 1043.
Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, resort odnotowuje jednak coraz większą liczbę oświadczeń, które są składane dla pozoru.
- Niektóre powiatowe urzędy pracy sygnalizują przypadki składania oświadczeń np. przez osoby nie uzyskujące żadnych dochodów z działalności gospodarczej, bezrobotne, bezdomne, itd. Składający oświadczenia pozorne czynią to często w celu uzyskania od cudzoziemca korzyści majątkowej. Zdarza się, że są zaangażowani w to nielegalni pośrednicy – wyjaśnia MRPiPS.
Podobne nadużycia występują w sprawach zezwoleń na pracę. Obowiązujące przepisy nie dają podstaw do odmowy wydania zezwolenia na pracę nawet w przypadkach, gdy okoliczności jednoznacznie wskazują, że nie będzie ono miało związku z rzeczywiście wykonywaną pracą.
- Utrzymanie niezmienionych przepisów dotyczących zezwoleń na pracę przy zaostrzeniu przepisów dotyczących procedury uproszczonej spowodowałoby przeniesienie działalności zorganizowanych grup pośredników na uzyskiwanie zezwoleń na pracę. Z tego powodu konieczne jest wprowadzenie dodatkowych przepisów dotyczących zezwoleń na pracę – podkreśla MRPiPS.
Praca sezonowa
Jak informuje resort pracy, obok zezwoleń na pracę wprowadzone zostaną dwa dodatkowe typy zezwoleń – na pracę sezonową i krótkoterminową.
O zezwolenie na pracę sezonową będą mogli się ubiegać obywatele wszystkich państw trzecich. - To znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do wykorzystywanego obecnie systemu oświadczeń, który obejmuje obywateli tylko sześciu wybranych krajów - komentuje resort pracy.
Dodatkowo, okres wykonywania prac sezonowych został wydłużony do ośmiu miesięcy.
Dyrektywa wymaga również wprowadzenia warunków wydawania zezwoleń w celu wykonywania pracy sezonowej. W przypadku obywateli państw UE może być to wiza Schengen wraz z zezwoleniem o pracę (poniżej 90 dni) lub jeden z dokumentów: wiza krajowa, zezwolenie dla pracownika sezonowego lub zezwolenie dla pracownika sezonowego i wizę długoterminową w celu wjazdu (powyżej 90 dni).
Dyrektywa nakłada też na obcokrajowców warunek przedstawienia umowy lub wiążącej oferty pracy oraz posiadania dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. Kolejny nowy obowiązek dotyczy zakwaterowania cudzoziemca - musi spełniać krajowe standardy. Natomiast o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania musi zostać informowana wyznaczona instytucja.
Pracodawcy będą mieli obowiązek umożliwienia co najmniej jednokrotnego przedłużenia zezwolenia w celu pracy sezonowej (kiedy cudzoziemiec zachowuje prawo do pracy) oraz co najmniej jednej zmiany pracodawcy bez konieczności opuszczania kraju.
Nowa procedura będzie przebiegała analogicznie do obecnych rozwiązań systemowych. Wniosek o zezwolenie będzie składany przez podmiot powierzający pracę do starosty, a w praktyce do powiatowego urzędu pracy, gdzie sprawdzane będą warunki powierzenia pracy.
- Umożliwienie konsulom szybkiej weryfikacji jest jednym ze środków mających na celu ograniczenie występujących obecnie nadużyć takich jak fałszowanie, czy kupowanie oświadczeń – wyjaśnia resort pracy.
Praca krótkoterminowa
Prace, które nie zostaną objęte zezwoleniem na pracę sezonową, będą mogły być wykonywane na podstawie zezwolenia na pracę krótkoterminową. - Będzie to instrument krajowy, który można zawęzić do obywateli wybranej grupy państw, dlatego będzie on skierowany do cudzoziemców, którzy obecnie korzystają z systemu oświadczeń – wyjaśnia resort pracy.
Co istotne, o uzyskanie zezwolenia na pracę krótkoterminową cudzoziemców będą mogły ubiegać się podmioty, które prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą przez okres 12 miesięcy.
- Jeśli wskazany okres jest krótszy to wymaga się, by w momencie złożenia wniosku pracodawca zatrudniał minimum jednego pracownika przez okres co najmniej trzech miesięcy, bądź prowadził działalność statutową. Na podstawie zezwolenia krótkoterminowego pracę mogą powierzać również osoby fizyczne, jeśli jest ona wykonywana na rzecz ich gospodarstwa domowego (dotyczy to głównie prac pielęgnacyjno-opiekuńczych) – podaje MRPiPS.
Odmowa zezwolenia na pracę
Najważniejszą zmianą w tym obszarze jest wprowadzenie nowych przesłanek odmowy wydania zezwolenia na pracę, jeśli w rzeczywistości cudzoziemiec nie zostanie zatrudniony lub gdy jego wniosek został złożony w innym celu niż wykonywanie pracy.
Dodatkowo, kompetencje cudzoziemca muszą pokrywać się z wymaganiami stanowiska oferowanego przez pracodawcę. - Ma to na celu wyeliminowanie nadużyć polegających na zawyżaniu wymagań na danym stanowisku pracy, które w praktyce często prowadziło do obchodzenia zasady komplementarności zatrudnienia cudzoziemców na polskim rynku pracy (np. wymagano szczególnych kwalifikacji do wykonywania prac prostych) – zaznacza resort pracy.
Ponadto, resort pracy proponuje wprowadzenie minimalnej pensji dla cudzoziemców. - Jej wprowadzenie ma na celu uwzględnienie sytuacji, w których ze względu na specyfikę pracy trudno stosować wymóg porównywalności wynagrodzenia, jak również sytuacji, w których cudzoziemcy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych otrzymując bardzo niskie wynagrodzenia - komentuje MRPiPS.
KOMENTARZE (2)