Będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

• Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców.
• Resort odnotowuje coraz większą liczbę przypadków składania do urzędów pracy fałszywych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
• Zmiany mają wejść w życie wraz z wdrożeniem dyrektywy unijnej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców do pracy sezonowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

22 mar 2016 6:02


Obywatele Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzjii, Mołdawii i Rosji mogą podejmować w Polsce pracę w każdej branży (w okresie do sześciu miesięcy w ciągu roku) bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

W całym 2015 r. było 782 tys. 222 takich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Najwięcej obywatelom Ukrainy - 762,7 tys. W dalszej kolejności uplasowali się obywatele Mołdawii - 9575 oświadczeń, Białorusi - 5599, Rosji - 1939, Gruzji - 1366 i Armenii - 1043.

Najwięcej oświadczeń pojawiło się w województwie mazowieckim - ponad 316 tys. Liczba oświadczeń od stycznia do października 2015 r. wzrosła w całej Polsce o 101 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. Pracodawcy rejestrując oświadczenia w prawie połowie przypadków deklarowali zamiar powierzenia pracy na podstawie umowy o dzieło (47 proc.), umowy zlecenia (39 proc.) i umowy o pracę (14 proc.).

Najbardziej popularnym zawodem, dla którego rejestrowano oświadczenia w 2015 r. (do 12 grudnia) był pomocniczy robotnik polowy. Na kolejnych pozycjach znalazły się: pomocniczy robotnik
w gospodarstwie sadowniczym, pomocniczy robotnik budowlany, pozostali pracownicy wykonujący prace proste gdzie indziej niesklasyfikowani, robotnik gospodarczy, pakowacz ręczny, pozostali robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle, magazynier, kierowca samochodu ciężarowego, pomocniczy robotnik w przemyśle przetwórczym.

Jak poinformowało nas Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, resort odnotowuje jednak coraz większą liczbę oświadczeń, które są składane dla pozoru. – Niektóre powiatowe urzędy pracy sygnalizują przypadki składania oświadczeń np. przez osoby nie uzyskujące żadnych dochodów z działalności gospodarczej, bezrobotne, bezdomne, itd. Składający oświadczenia pozorne czynią to często w celu uzyskania od cudzoziemca korzyści majątkowej. Zdarza się, że są zaangażowani w to nielegalni pośrednicy – dowiadujemy się.

Przykładowo, w latach 2010-2013 pewna 40-letnia kobieta z powiatu płońskiego wystawiła ponad 600 „lewych” oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania prac cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy i Białorusi. Z wystawiania takich „zaproszeń” kobieta czerpała korzyści majątkowe, otrzymując za każde kilkadziesiąt złotych, podczas gdy nie miała zamiaru ani możliwości zatrudnienia takiej liczby osób. Takich przypadków jest coraz więcej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.