PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będą zmiany w ustawie o fundacji rodzinnej

  • Autor: PAP/JP
  • 12 sty 2023 11:50

Połączone senackie komisje ustawodawcza i gospodarki pozytywnie zaopiniowały w czwartek większość z około 70 poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej. Jedna z poprawek obliguje do przeprowadzenia po 3 latach oceny działania przepisów i przedstawienia jej parlamentowi.

Będą zmiany w ustawie o fundacji rodzinnej
Nowa ustawa wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W czwartek Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrzyły 73 poprawki zgłoszone podczas senackich prac nad ustawą o fundacji rodzinnej.
  • Ustawa wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej, co ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną dzielność po śmierci właściciela firmy lub po jego przejściu na emeryturę.
  • Zgodnie z ustawą fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.

Wśród rozpatrywanych na czwartkowym posiedzeniu poprawek, które zyskały aprobatę połączonych komisji znalazła się m.in. zmiana zgłoszona przez niezależnego senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego i Adama Szejnfelda (KO) dot. podatku od budynków. Jak tłumaczył Kwiatkowski, chodzi "o nie płacenie podatku od wartości budynku, jeśli chronimy kapitał rodzinny". Poprawka ta nie uzyskała poparcia rządu, podobnie, jak inna pozytywnie zaopiniowana przez senatorów zmiana zakładająca umożliwienie "łączenia" fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT, którą również zgłosili Kwiatkowski i Szejnfeld.

Czytaj też: TVP zwolniła homoseksualnego współpracownika. Unijny trybunał stanął po jego stronie

Połączone komisje poparły też m.in. poprawkę wprowadzającą obowiązek przeprowadzenia po 3 latach od wejścia w życie ustawy oceny, jak przepisy o fundacji rodzinnej zadziałały w praktyce i przedstawienia jej Sejmowi i Senatowi - zmiana zyskała poparcie rządowe.

Senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się też za blokiem ok. 60 poprawek, mających poparcie strony rządowej, które zmierzają do tego, "żeby ta ustawa od strony techniczno-legislacyjnej była najlepszym aktem, na ile to możliwe".

Czytaj też: "Gdybym znalazła taką ofertę pracy, zrezygnowałabym od razu". A wiele firm wciąż to robi

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą zmiany w ustawie o fundacji rodzinnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA