PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Będa zmiany w specustawie o pomocy dla Ukraińców

  • Autor: PAP/JP
  • 26 maj 2022 17:20

Wszystkie kluby są za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Koło Konfederacji jest za jego odrzuceniem w całości. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślał, że projekt zawiera pierwszy pakiet rozwiązań systemowych.

Będa zmiany w specustawie o pomocy dla Ukraińców
Kontrola paszportowa na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Krakowiec-Korczowa (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)
REKLAMA
  • W czwartek podczas pierwszego czytania w Sejmie Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, przedstawił założenia rządowego projektu kolejnej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
  • Najważniejsze kwestie, które obejmie nowelizacja, to - jak wymieniał wiceszef MSWiA - opieka nad dziećmi do pięciu lat, szkolenia z języka polskiego organizowane przez urzędy pracy, uproszczenia na dwa lata procedur związanych z zagospodarowaniem przez samorządy pustostanów.
  • Wiceminister zwrócił uwagę, że ta nowelizacja jest szczególna, bo zawiera rozwiązania o charakterze systemowym. "Dla nas najważniejsze jest dzisiaj to, aby stworzyć możliwości dla osób z Ukrainy, które uciekają przed wojną. Aby były rozwiązania systemowe ich pobytu w Polsce. To jest pierwszy pakiet tego typu rozwiązań" - powiedział.

Jak zaznaczył wiceminister, przygotowany projekt jest również pochodną pracy rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców z Ukrainy. "Chciałbym podziękować wszystkim, którzy są w te działania zaangażowani, przede wszystkim stronie samorządowej" - powiedział Szefernaker.

Najważniejsze kwestie, które obejmie nowelizacja, to - jak wymieniał wiceszef MSWiA - opieka nad dziećmi do pięciu lat, szkolenia z języka polskiego organizowane przez urzędy pracy, uproszczenia na dwa lata procedur związanych z zagospodarowaniem przez samorządy pustostanów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zostaną też poprawione regulacje pozwalające wyeliminować przypadki ubiegania się o świadczenia przez obywateli Ukrainy, którzy wyjechali z Polski. "Przy wszelkiego rodzaju pomocy musimy pamiętać, że najważniejszy jest interes Polski, interes Polaków. Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń, jest niezwykle ważnym także elementem tej ustawy" - podkreślił Szefernaker.

Posłanka PiS Marta Kubiak poparła projekt w imieniu swojego klubu. Przekonywała, że zmiany były oczekiwane i potrzebne dla lepszej i skuteczniejszej pomocy dla dotkniętych agresją ze strony Rosji Ukraińców, którzy znaleźli się w Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będa zmiany w specustawie o pomocy dla Ukraińców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA