PARTNERZY PORTALU

Będą zmiany w pomocy dla Ukraińców. Jest projekt ustawy

 • Autor: PAP/JP
 • 7 gru 2022 16:47

Do Sejmu wpłynął w środę rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który przewiduje m.in., że uchodźcy będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Celem zmian jest także uszczelnienie systemu świadczeń wypłacanych Ukraińcom.

Będą zmiany w pomocy dla Ukraińców. Jest projekt ustawy
Uchodźcy będą m.in. pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania (fot. Vlad D/Unsplash)
REKLAMA
 • Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu. W środę został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
 • Przygotowana w MSWiA nowela ma doprecyzować i uzupełnić obecne przepisy.
 • Zmieni m.in. kwestię rejestracji obywateli Ukrainy. Uchodźcy od przybycia do Polski będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL. Ci, którzy już przyjechali do Polski po rosyjskim ataku, a jeszcze nie złożyli takiego wniosku, będą mieli na to 30 dni od wejścia w życie noweli. Dotychczas termin na rejestrację w systemie PESEL wynosił 90 dni od wjazdu do Polski.

Znowelizowane zostaną też przepisy związane z pomocą w miejscach zbiorowego zakwaterowania organizowanych przez wojewodów, samorządy i inne instytucje publiczne. Zgodnie z projektem od marca taka pomoc będzie udzielana co do zasady przez okres do 120 dni od pierwszego przyjazdu uchodźcy do Polski. Po tym terminie uchodźca, nienależący do grup szczególnie wrażliwych, aby otrzymać taką pomoc, będzie musiał pokrywać część jej kosztów, a także mieć nadany numer PESEL.

Czytaj też: Firmy szykują listy zwolnień. Już wiadomo, którzy pracownicy pójdą na pierwszy ogień

W obecnym kształcie projekt przewiduje, że od marca obywatele Ukrainy - którzy będą w Polsce ponad 120 dni, ale nie dłużej niż 180 dni - będą mogli korzystać z takiej pomocy, jeśli pokryją 50 procent jej kosztów (nie więcej niż 40 zł dziennie). Z kolei od maja obywatele Ukrainy, którzy będą w Polsce ponad 180 dni, otrzymają taką pomoc, jeśli opłacą 75 procent jej kosztów (nie więcej niż 60 zł dziennie).

Pomoc w takich miejscach nie będzie ograniczana w przypadku grup szczególnie wrażliwych. Zgodnie z projektem osoby niepełnosprawne, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji, nie będą musiały pokrywać kosztów utrzymania. Po 120 dniach od ich przyjazdu do Polski pomoc będzie kontynuowana bez opłat.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Będą zmiany w pomocy dla Ukraińców. Jest projekt ustawy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • balbina 2022-12-12 13:36:28

  Niech sobie Pisiory same z własnej kieszeni sponsorują ukrów!

 • Jony 2022-12-07 21:12:54

  Przecież każdy Ukrainiec jest w trudnej sytuacji Więc żaden nic nie będzie płacić Ustawa jest śmieszna Polska w ruinie chwała Ukrainie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA