PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Będą zmiany w IKE, IKZE i PPE. Komisje za poprawkami

Senackie komisje pozytywnie zaopiniowały nowelizację ustawy o PPE, IKE i IKZE proponując do niej poprawki. Zmiany w ustawie dotyczą m.in. warunków uczestnictwa w PPE. Zrezygnowano z tzw. zakazu fakultatywnego, polegającego na ograniczeniu wnoszenia składki dodatkowej do programu.

  • Autor: PAP/AT
  • 8 mar 2022 19:50
Będą zmiany w IKE, IKZE i PPE. Komisje za poprawkami
Celem noweli jest wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu PPE przez pracodawców (fot. freepik)
REKLAMA
  • Celem noweli jest wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu PPE przez pracodawców. W noweli wprowadzono przepisy o przenoszeniu środków zgromadzonych w PPE przez dotychczasową instytucję zarządzającą do nowego zarządzającego.
  • Ponadto regulacja przewiduje zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie finansowania tej składki również z innych źródeł, niż wynagrodzenie uczestnika PPE.
  • W regulacji ułatwiono pracodawcom czasowe zawieszenie bądź ograniczenie wydatkowania środków na PPE. Zmieniono też przepisy, które określają zasady zawieszania składki podstawowej i ograniczania jej wysokości.

Na posiedzeniu połączonych Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych rozpatrzono nowelizację ustaw dotyczących pracowniczych programów emerytalnych, indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

Senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem noweli wraz z trzema poprawkami. Jedna z nich, zaproponowana przez Ryszarda Majera (PiS), dotyczy przesunięcia terminu wejścia w życie zmian na 1 lipca 2022 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Celem noweli jest wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu pracowniczych programów emerytalnych (PPE) przez pracodawców. W noweli wprowadzono przepisy o przenoszeniu środków zgromadzonych w PPE przez dotychczasową instytucję zarządzającą do nowego zarządzającego. Uatrakcyjniono też warunki uczestnictwa w PPE, jeśli chodzi o wnoszenie przez uczestnika składki dodatkowej (dobrowolnej).

Ponadto regulacja przewiduje zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie finansowania tej składki również z innych źródeł, niż wynagrodzenie uczestnika PPE.

Wobec zmniejszenia obowiązków administracyjnych dla pracodawców, wprowadzono obowiązek przekazania Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) jedynie oświadczenia dotyczącego liczby zatrudnionych uczestników PPE oraz liczby pracowników zatrudnionych (dwukrotnie w ciągu roku). PFR będzie przekazywał te informacje do Komisji Nadzoru Finansowego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą zmiany w IKE, IKZE i PPE. Komisje za poprawkami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA