×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Będą zmiany w aplikacjach adwokackich i radcowskich. Koniec dyskryminacji mężczyzn

  • km
  • 31 mar 2023 14:28

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca przepisów ustawy Prawo o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych, które przewidują możliwość odraczania aplikacji matce nowo narodzonego dziecka. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie.

Będą zmiany w aplikacjach adwokackich i radcowskich. Koniec dyskryminacji mężczyzn
Zdaniem RPO ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach Prawa o adwokaturze oraz Ustawy o radcach prawnych prawa ojca fot. Pixabay)
REKLAMA

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca przepisów, umożliwiających kobietom odroczenia aplikacji adwokackich lub radcowskich, jeśli w ciągu ostatniego roku urodziła ona dziecko. Ma to zapewnić matce spokojny czas w celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Zdaniem skarżącego brzmienie tych przepisów dyskryminuje jednak ojców, którzy również mogą opiekować się takim dzieckiem.

W skierowanym do ministra sprawiedliwości piśmie RPO przypomina, że stosownie do art. 18 Konstytucji RP macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. "Macierzyństwo oznacza szczególną więź matki i dziecka, wynikającą przede wszystkim z biologicznych uwarunkowań organizmu kobiety. Obejmuje ono również okres ciąży. Trwa więc zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka" pisze rzecznik.

Prawa ojca zostały niesłusznie pominięte w ustawach

Zdaniem RPO ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach Prawa o adwokaturze oraz Ustawy o radcach prawnych prawa ojca. "Mężczyzna powinien mieć również możliwość wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu z uwagi na urodzenie dziecka lub planowany poród matki jego dziecka, gdyż ma równe obowiązki rodzicielskie wobec niego. W tym szczególnym czasie powinien również wspierać swoją partnerkę" pisze Rzecznik.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą zmiany w aplikacjach adwokackich i radcowskich. Koniec dyskryminacji mężczyzn

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA