Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca przepisów ustawy Prawo o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych, które przewidują możliwość odraczania aplikacji matce nowo narodzonego dziecka. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca przepisów, umożliwiających kobietom odroczenia aplikacji adwokackich lub radcowskich, jeśli w ciągu ostatniego roku urodziła ona dziecko. Ma to zapewnić matce spokojny czas w celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Zdaniem skarżącego brzmienie tych przepisów dyskryminuje jednak ojców, którzy również mogą opiekować się takim dzieckiem.
W skierowanym do ministra sprawiedliwości piśmie RPO przypomina, że stosownie do art. 18 Konstytucji RP macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. "Macierzyństwo oznacza szczególną więź matki i dziecka, wynikającą przede wszystkim z biologicznych uwarunkowań organizmu kobiety. Obejmuje ono również okres ciąży. Trwa więc zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka" pisze rzecznik.

Czytaj więcej
Policjanci mają dość długich dojazdów do pracyPrawa ojca zostały niesłusznie pominięte w ustawach
Zdaniem RPO ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach Prawa o adwokaturze oraz Ustawy o radcach prawnych prawa ojca. "Mężczyzna powinien mieć również możliwość wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu z uwagi na urodzenie dziecka lub planowany poród matki jego dziecka, gdyż ma równe obowiązki rodzicielskie wobec niego. W tym szczególnym czasie powinien również wspierać swoją partnerkę" pisze Rzecznik.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów


Słowa kluczowe
- Rzecznik Praw Obywatelskich
- adwokat
- radca prawny
- rodzice
- przepisy
- macierzyństwo
- Ministerstwo Sprawiedliwości
- dyskryminacja
KOMENTARZE (0)