PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Będą ułatwienia w uznawaniu kwalifikacji zawodowych

  • Autor: PAP/JP
  • 7 cze 2022 16:10

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dostosowującej polskie prawo do przepisów UE w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych. Określono w nim m.in. zasady wyrównywania różnic między kształceniem lub szkoleniem wymaganym w Polsce a zrealizowanym w innym kraju.

Będą ułatwienia w uznawaniu kwalifikacji zawodowych
Nowelizacja dotyczy ustaw o o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (fot. Pixabay)
REKLAMA

Chodzi o projekt nowelizacji ustaw: o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Projekt przedłożyło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów nowe przepisy określą zasady wyrównywania różnic między kształceniem lub szkoleniem wymaganym w Polsce, a kształceniem lub szkoleniem, które zrealizowane jest przez osobę ubiegającą się o uznanie kwalifikacji zawodowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dostosowane zostaną przepisy dotyczące stosowania tzw. środków wyrównawczych w przypadku stwierdzenia istotnie różniącego się materiału, jeśli chodzi o kształcenie lub szkolenie odbyte przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE.

W projekcie zaproponowano też zmianę przepisów dotyczące sprawdzania posiadania znajomości języka polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego albo danej działalności regulowanej. Dotyczy to osób, którym uznano kwalifikacje zawodowe.

Doprecyzowano także przepisy dotyczące zasad przyznawania częściowego dostępu do zawodu regulowanego w przypadku specjalistów, którzy korzystają z uznania kwalifikacji w ramach tzw. automatycznego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych.

Projektowane przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie będą stosowane do zawodu notariusza, a także do zawodów regulowanych oraz działalności regulowanych, bezpośrednio i szczególnie związanych z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą ułatwienia w uznawaniu kwalifikacji zawodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA